Źródło: pixabay.com
Liście zielonej herbaty mają bogaty skład chemiczny. Główne substancje aktywne to polifenole, teofilina i kofeina. Zawierają także związki mineralne takie jak: wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod, wit. B1, B2, K i PP, aminokwasy, kumaryny i lecytyny. Odpowiedni czas zaparzania herbaty może powodować albo pobudzenie 2-3 minuty parzenia, albo uspokojenie organizmu powyżej 3 minut.
Powszechnie wiadomo też, że zielona herbata dzięki zawartości kofeiny, może równie skutecznie jak kawa, dodawać energii.
Herbata zielona znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie, wykorzystywana jest do poprawy wyglądu skóry i zapobiega powstawaniu cellulitu. Działa kojąco na stany depresyjne jak i zmniejsza bóle migrenowe. Co więcej obniża ryzyko zachoworowania na chorobę wieńcową, zawał czy udar, obniża poziom trójglicerydów, stymuluje pracę całego układu krążenia.
Zalety picia zielonej herbaty:
Zmiejsza ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału, udaru
Odchudza
Oczyszcza organizm
Redukuje problemy z nadciśnieniem
Wspomaga profilaktyke antynowotworową
Poprawia pamięć i chroni przed zapadnięciem na demencje starczą
Do przygotowania naparu najlepsza jest woda miękka. W naszych kranach płynie woda twarda. Jeśli nie ma możliwości przefiltrowania jej, należy korzystać z mineralnej, niegazowanej wody. Liście zielonej herbaty można zaparzać kilkakrotnie. Robią tak najwięksi smakosze, Chińczycy i Japończycy. Ponownie parzona herbata jest równie bogata, a nawet bogatsza w składniki mineralne niż ta z pierwszego naparu.
Jak zaparzyć?
Łyżeczkę suszu zalewa się szklanką wody o temp. 80 st. C. Zielonej herbaty nie zalewa się wrzątkiem! Powinna to być za każdym razem woda świeża, raz gotowana.
Do zielonej herbaty nie powinno się dodawać cytryny! Napar staje się kwaśny, a przez to glin dostaje się z liści do naparu. Nie powinno się jej pić także z mlekiem, gdyż osłabia ono aktywność i wchłanianie dobroczynnych polifenoli.
Japończycy uważają, że wypicie od 4 do 10 filiżanek tego napoju dziennie korzystnie wpływa na zdrowie i przedłuża życie człowieka średnio o 3 lata.
Stwierdzono również, że regularne picie zielonej herbaty zapobiega poparzeniom słonecznym.
Zawarte w zielonej herbacie związki neutralizują bakterie znajdujące się w jamie ustnej, jednocześnie przeciwdziałają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Zielona herbata ma właściwości przeciwpróchnicze dlatego warto napar nie tylko pić, ale i stosować do płukania ust.
Ograniczyć picie herbaty powinny osoby:
starsze
chore na serce
z nadciśnieniem tętniczym
z jaskrą
dzieci do 10 r.ż.
Zielona herbata - negatywne właściwości (spożywana w nadmiarze):
- może powodować anemie - związki zawarte w zielonej herbacie osłabiają wchłanianie żelaza
- może negatywnie wpływać na ciąże oraz na noworodków podczas laktacji
- może powodować problemy żołądkowe - nie można jej pić na czczo, na pusty żołądek
- może wchodzić w interakcje z lekami, np. może osłabiać działanie leków na nadciśnienie
- może powodować osteoporoze - zielona herbata wypłukuje wapń z organizmu
A.J.
Komentarze