Protetyka - co to takiego?

  • 08.04.2023
Protetyka - co to takiego?
Źródło: unsplash.com

W dziedzinie stomatologii wyróżnić można kilka specjalizacji. Tuż obok ortodoncji czy chirurgii stomatologicznej znajduje się protetyka, z zakresu której korzysta wielu pacjentów. Co to jest protetyka? Na czym dokładnie polega leczenie protetyczne? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

Co to jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to popularna dziedzina stomatologii, której zadaniem jest między innymi uzupełnienie braków zębowych. Skupia się ona zarówno na odbudowie uzębienia u pacjentów, jak i na profilaktyce oraz leczeniu wad zgryzu. Dentyści specjalizujący się w tej dziedzinie często przyjmują pacjentów, w przypadku których na leczenie zębów jest już zbyt późno. Braki w uzębieniu nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale też wpływają na kształt całej twarzy oraz mowę, która z każdym ubytkiem staje się coraz mniej wyraźna.

Ponadto, mogą powodować problemy z przeżuwaniem, a nawet prowadzić do poważniejszych schorzeń, w tym między innymi zaniku kości lub wysunięcia pozostałych zębów. Kiedy dentysta zajmujący się stomatologią zachowawczą dojdzie do wniosku, że nie jest w stanie pomóc pacjentowi, kieruje go on właśnie do protetyka, będącego w stanie odbudować utracone uzębienie w jamie ustnej pacjenta. 

Możliwe wtedy będzie przywrócenie naturalnych funkcji żucia, zapobiegając jednocześnie pozostałym schorzeniom, mającym wpływ zarówno na komfort codziennego funkcjonowania, jak i ogólnego stanu zdrowia. Chociaż usługi protetyczne najczęściej kojarzą się z osobami w podeszłym wieku, do stomatologa tej specjalizacji zgłasza się również wiele osób w młodym wieku. Przyczyną utraty uzębienia mogą stać się różnego rodzaju choroby, jak i zaniedbanie podstawowej higieny jamy ustnej. 

 

Na czym polega leczenie protetyczne?

Z powyższej części artykułu można dowiedzieć się, że protetyka polega na uzupełnieniu braków uzębienia w jamie ustnej. Warto jednak lepiej poznać najczęściej wykonywane zabiegi, które obejmuje leczenie protetyczne. Podczas leczenia stomatolog wykonuje uzupełnienia dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Mają one na celu odbudowanie tkanki zębów, choć mogą również w pełni je zastąpić.

Wyróżnia się dwa rodzaje uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Pierwsza z wymienionych grup, czyli uzupełnienia ruchome, obejmuje znane wielu osobom protezy, które samodzielnie można w dowolnej chwili wyjmować z jamy ustnej. Ich stosowanie wskazane jest wtedy, gdy pacjent utracił uzębienie całkowicie bądź w znacznym stopniu. Uzupełnienia stałego, jak sama nazwa wskazuje, nie można samodzielnie zdejmować i zakładać jak protezy.

Zaliczają się do nich imitujące naturalne uzębienie korony, licówki, mosty i wkłady koronowo-korzeniowe, które są precyzyjnie dopasowywane do zgryzu każdego pacjenta. Na zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych protetycy decydują się w przypadku znacznie zniszczonych zębów, w przypadku których niezbędne będzie założenie korony. W ten sposób możliwe będzie odbudowanie ubytków, jakie znajdują się w pobliżu korony zęba.

 

Kiedy warto wybrać się do protetyka?

Do protetyka z pewnością należy udać się w momencie, gdy specjalista z dziedziny stomatologii zachowawczej nie jest już w stanie zająć się leczeniem zębów pacjenta. Do takich przypadków zaliczają się między innymi znaczne uszkodzenia zębów, jak i ich ubytki. Decydując się na ten krok można uzyskać jednak nie tylko piękny uśmiech. Oprócz poprawy samej estetyki, można liczyć na przywrócenie prawidłowych funkcji żucia, które przy utracie uzębienia zostają zaburzone. Jest to związane z obciążeniem sąsiadujących zębów oraz gromadzenia resztek jedzenia w miejscu utraconego zęba, co sprzyja szybszemu rozwojowi szkodliwych dla zdrowia bakterii. Konsultacja protetyczna może okazać się pomocna również wtedy, gdy pacjent skarży się na częste bóle głowy. Bardzo często okazuje się, że przyczyną tej dolegliwości są wady zgryzu bądź inne schorzenie, którego powodem jest aktualny stan jamy ustnej. 

 

Podstawowe zalety leczenia protetycznego

Nowoczesne leczenie protetyczne jest znacznie bardziej komfortowe, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Zwłaszcza wybierając zaufanego protetyka Śląsk można mieć pewność, że stomatolog kompleksowo zadba o stan jamy ustnej każdego pacjenta. Obecnie dostępne metody opierają się na zastosowaniu wysokiej jakości narzędzi i preparatów, dzięki czemu odbudowane uzębienie wygląda w pełni naturalnie i wyróżnia się doskonałą trwałością.

Decydując się na wizytę u protetyka możliwa jest odbudowa nie tylko jednego zęba - przy większych ubytkach dentysta indywidualnie określi najkorzystniejszą metodę leczenia. Produkowane w dzisiejszych czasach protezy również nie są czymś, czego należy się obawiać. Są one nie tylko estetyczne, ale i przede wszystkim dokładnie dopasowane do zgryzu pacjenta, dzięki czemu ich noszenie nie powoduje uczucia dyskomfortu.

Co istotne, uzupełnienia utraconych zębów korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia, a także wygląd pacjenta. Pełne uzębienie pozwoli dokładnie przeżuwać spożywane pokarmy, zapobiegając tym samym wielu schorzeniom układu pokarmowego. Ponadto, pacjent po leczeniu protetycznym będzie mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, co jest równie ważne, aby czuć się dobrze samemu ze sobą.

 

 

źródło: Materiał zewnętrzny

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.