Kurkuma (nazywana także ostryżem Zohary, kurkumą długą, ostryżem indyjskim, kurkumą, szafranem indyjskim) to niezwykła roślina, znana od tysięcy lat, pochodzi z Indii. Podstawowym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która odpowiada za charakterystyczny, pikantny smak i żółtą barwę przyprawy. Większość z nas sięga po nią głównie ze względu na walory smakowe, warto wiedzieć, że potrafi ona nie tylko dodać charakteru daniom, lecz także zapewnić nam sporą dawkę zdrowia.
Suszone i zmielone kłącze kurkumy zawiera wit, z grupy B, takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy i witamina B6. Ponadto dodając kurkumę do potraw, dostarczamy organizmowi witamin E i K. Składniki mineralne, które wchodzą w skład kurkumy to wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, sód i cynk.
Właściwości:
Pozytywny wpływ na oczy - składniki w niej zawarte mogą być wykorzystywane w leczeniu zapalenia spojówek, zespołu suchego oka czy jaskry.
Przeciwzapalne - zwalcza krótkotrwałe infekcje wirusowe czy bakteryjne, jak i długoletnie stany zapalne związane z układem krążenia, stawami czy tkankami.
Wspomaga pracę mózgu - poprzez zapobieganie rozwojowi demencji i choroby Alzheimera, m.in. poprzez redukowanie ilości płytek starczych w mózgu.
Chroni układ krążenia - poprzez wzmacnianie wyściółki naczyń krwionośnych i regulowanie ciśnienia krwi.
Antyrakotwórcze - redukuje intensywność procesów prowadzących do rozrostu guzów czy naczyniaków, z perspektywą wykorzystania w terapii antynowotworowej.
Przeciwdepresyjne
Przeciwzakrzepowe
Reguluje poziom cukru we krwi
Spowalnia proces starzenia - dzięki mocy antyutleniaczy neutralizujących wolnych rodniki.
Olejki pozyskiwane z kurkumy są składnikiem perfum. W domowych warunkach można w prosty sposób wykonać maseczkę z kurkumy, która poprawi wygląd cery tłustej i trądzikowej a także rozjaśni przebarwienia. Kosmetyki z kurkumą działają na skórę antytrądzikowo, odżywczo i przeciwstarzeniowo.
MASKA NA WŁOSY
oliwę z oliwek, trochę kurkumy, wszystko wymieszać i nałożyć na włosy i skórę głowy przez 20-30 minut, a następnie dobrze spłukać i umyć włosy szamponem.
Przeciwskazania:
Nie można jej stosować w okresie ciąży - gdyż może mieć ona działanie poronne.
Przed planowaną operacją - powinno się odstawić na jakiś czas kurkumę, aby wyeliminować zwiększone ryzyko krwawienia.
Kamienie żółciowe oraz poważne rozstroje układu pokarmowego - wysokie dawki mogą bowiem u niektórych powodować nudności, wymioty, biegunkę i zgagę.
Nie wolno łaczyć jej z lekami:
Rozrzedzającymi krew (np. Aspiryna, Warfarin, diclofenac, ibuprofen, naproxen) – skombinowane działanie kurkumy i tych leków może prowadzić do pojawiania się groźnych krwawień.
Obniżającymi poziom kwasu żołądkowego - (np. cimetidine, famotidine, ranitidine, esomeprazole, omeprazole, lansoprazole) – podwyższa bowiem poziom kwasu żołądkowego niwecząc terapię i narażając nas na niepotrzebne skutki uboczne, np. mdłości, bóle, a nawet uszkodzenie przełyku.
Na cukrzycę - które obniżają poziom cukru we krwi. Kurkuma ma taki sam efekt, mogąc prowadzić do niebezpiecznego obniżenia poziomu glukozy.
Chemioterapią - kukrkumy nie poleca się przyjmować równolegle z lekami z grupy cytostatyków ze względu na nie do końca zbadane interakcje i potencjalne zagrożenie związane ze skrajnym wyczerpaniem organizmu.
A.J.
Komentarze