Tofu to rodzaj wysokobiałkowego serka, produkowanego z mleka sojowego. Każdy ser, w tym także tofu, jest źródłem białka w diecie. To idealny zamiennik dla wyrobów pochodzących z mleka krowiego, owczego czy koziego. Jest idealnie przyswajany przez osoby z nietolerancją laktozy i często wykorzystywany do sporządzania posiłków przez osoby, które stosują dietę roślinną. Zawiera bardzo duża białka i wapnia, a także potasu, cynku, miedzi, fosforu, manganu i selenu. Dodatkowo tofu to źródło witaminy A, C, K oraz witamin z grupy B, działa przeciwnowotworowo, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sercowo-krążeniowe i może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Oczywiście, te wszystkie korzyści zyskujemy przy regularnym spożywaniu tofu.
Rodzaje tofu:
Naturalne - miękkie i twarde
Twarde tofu jest znacznie popularniejsze, dostępne jest w większości sklepów. Można je kupić plastikowym lub kartonowym opakowaniu, ma długi termin przydatności do spożycia i nie ma potrzeby przechowywać go w lodówce. Natomiast miękkie tofu jest mniej popularne w Polsce i można je zakupić w sklepach z azjatycką lub zdrową żywnością.
Wędzone
Tofu wędzone to smakowe tofu, które charakteryzuje się specyficznym, wyrazistym smakiem uzyskanym poprzez wędzenie drewnem. Ten rodzaj tofu najlepiej pasuje do wytrawnych potraw: możemy przyrządzić z niego np. wegański bekon.
Smakowe
Wyróżniamy także tofu z dodatkami, takimi jak: oliwki, suszone pomidory czy bazylia. Z roku na rok asortyment się zwiększa i dostępnych jest coraz więcej serków tofu z różnorodnymi dodatkami.
Jedwabiste
Na rynku dostępne jest także jedwabiste tofu, tzw. silken tofu – charakteryzuje się bardzo miękką, wręcz jedwabistą konsystencją. Idealnie pasuje do zup, deserów oraz sosów. Nie nadaje się jednakże do smażenia oraz panierowania – łatwo się rozpada.
Pomysły na tofu:
Grill - Na grill najlepszym rodzajem będzie tofu twarde, naturalne. Najpierw marynujemy je przez 4 godziny – polecamy marynatę z czosnku, sosu sojowego, oliwy, tymianku i cytryny. Tak przygotowane tofu grillujemy, aż uzyska złoty kolor.
Smażenie - Na początek należy przygotować tofu – marynujemy je w papryczkach chilli, sosie sojowym, czosnku i cytrynie, a następnie smażymy na głębokim tłuszczu. Tofu smażone doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, ryżu, makaronu, bigosu, zup, a także możemy go podawać z warzywami lub z sosem. Tak przyrządzone tofu jest chrupiące.
Na słodko - Ser sojowy możemy dodać do sałatki owocowej. Jedyne, co potrzebujemy to pół kilograma naszej ulubionej mieszanki owoców, 5 łyżek rodzynek, 5 łyżek orzechów włoskich, łyżkę miodu, łyżkę cukru, pół łyżeczki aromatu waniliowego, szczyptę soli oraz 150 g tofu. Pierwszym krokiem będzie namoczenie rodzynek w ciepłej wodzie. W czasie gdy będą one miękły, możemy pokroić orzechy oraz owoce na kawałki lub plasterki. Następnie miksujemy ze sobą tofu, cukier, aromat waniliowy i sól, tak by powstała gładka masa. Owoce, miód i rodzynki przekładamy do miski, polewamy sosem i posypujemy orzechami. Możemy podawać od razu po przygotowaniu lub schłodzić w lodówce.
Koktajl - Do blendera wrzucamy dwie garście borówek lub malin, banana, 90 g naturalnego tofu i szklankę mleka roślinnego. Miksujemy na gładką masę.
Zupa miso -
Składniki:
Następnie gotujemy wywar z warzyw: glon wakame, marchewkę i cebulę należy gotować przez 20 minut, następnie wlewamy pastę miso, którą wcześniej rozmieszaliśmy w zimnej wodzie. Podgrzewamy całość przez 2 minuty, ale nie możemy dopuścić do wrzenia. Następnie wrzucamy posiekany szczypiorek oraz tofu pokrojone w małe kosteczki. Gdy tofu wypłynie na powierzchnię, przyprawiamy i jeszcze chwilę gotujemy.
A.J.
Komentarze