Piegi to małe obszary dodatkowej pigmentacji na skórze, wynikające z nagromadzenia melaniny - barwnika, który ma wpływ na kolor skóry. Płaskie, brązowe lub jasnobrązowe, piegi pojawiają się jako pojedyncze plamki lub występują w grupie. Najczęściej piegi pojawiają się na twarzy, jednak również na ramionach, barkach, klatce piersiowej i plecach. Piegi na twarzy, czy też w innych miejscach są wrażliwe na światło słoneczne i zwykle przygasają w zimie. Kochają je wszyscy, z wyjątkiem właścicieli, którzy czasem zastanawiają się, jak pozbyć się ich raz na zawsze.:)
Najprostszym i najczęściej polecanym sposobem na wybielenie piegów, przemywanie skóry wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Należy jednak być ostrożnym, gdyż cytryna powoduje, że skóra staje się wrażliwa na słońce. Może ją także wysuszyć i podrażnić.
Sparzamy 2 migdały i robimy z nich papkę. Następnie mieszamy je z białkiem jaja kurzego oraz z 1/2 łyżeczki soku z cytryny. Maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Na koniec myjemy twarz letnią wodą. Maseczka ta ma działanie wybielające piegi.
4 łyżki suszu z kwiatu nagietka zalewamy 1,5 szklanki wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odcedzamy i zioła nakładamy na miejsca na naszym ciele, gdzie występują piegi. Trzymamy przez 20 minut, po czym spłukujemy.
Do wykonania maseczki rozgniatamy na miazgę owoce czarnej porzeczki lub truskawki, do których dodajemy łyżeczkę soku z cytryny. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na piegi na 20 minut.
Do szklanki maślanki naturalnej dodajemy 2 łyżeczki soku z cytryny. Mieszamy i odstawiamy na 10 minut. Następnie maseczkę nakładamy na piegi na 10 minut, po czym zmywamy.
Pół szklanki mączki ziemniaczanej mieszamy z 4 łyżkami wody utlenionej. Pozostawiamy na skórze do zastygnięcia. Następnie zmywamy maseczkę i smarujemy twarz tłustym kremem, gdyż maseczka ma działanie wysuszające.
4 łyżki suszu z kwiatu nagietka wkładamy do słoika i zalewamy szklanką czystej wódki. Słoik zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na tydzień. Nalewka służy do przemywania skóry w miejscach występowania piegów.Przed użyciem należy rozcieńczyć łyżkę nalewki z 6 łyżkami przegotowanej wody.
Ogórek wybieli Twoje piegi i dodatkowo odświeży i nawilży skórę. Pokrojony ogórek nakładamy na miejsca występowania piegów na 20 minut. Na tarce drobno trzemy 2 zielone ogórki i dodajemy łyżeczkę soku cytrynowego. Tak powstałą papkę nakładamy na skórę na około 15 minut. Następnie spłukujemy letnią wodą.
Drobno posiekany pęczek natki pietruszki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odcedzamy napar i odstawiamy do ostudzenia.W zimnym płynie moczymy gazę i okładamy nią skórę przez 15 minut.
A.J.
Komentarze