Bóle pleców i szyj nie biorą się znikąd. Siedząca praca oraz brak aktywności fizycznej mają negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz codzienne funkcjonowanie. Udowodniono, że podczas pracy siedzącej obciążenie kręgosłupa jest podwójne. Co zatem zrobić, gdy boli cię szyja i plecy?
W związku z tym, że organizm podczas pracy siedzącej spala się mniej tłuszczu, wzrasta ryzyko chorób serca, cukrzycy, otyłości, migreny, obrzęków. Plecy są zgięte, głowa pochylona do przodu przez co krążenie krwi w mózgu jest zaburzone; w efekcie pojawiają się: problemy z pamięcią, bóle głowy, zmęczenie, ryzyko udaru mózgu rozwijają się przepukliny kręgosłupa, skolioza, osteochondroza, żylaki, zakrzepica, przekrwienie limfatyczne zmniejsza odporność oraz zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory.
Po pierwsze: Nigdy nie krzyżuj nóg, gdy siedzisz.
Prowadzi to do skrzywienia kręgosłupa i naruszenia postawy.
Po drugie: Usiądź na pośladkach
Często można zobaczyć ludzi leżących na krzesłach lub na stole. Nie jest to właściwa postawa do pracy. Twoim punktem podparcia są pośladki, które muszą rozłożyć ciężar ciała. Jeśli siedzisz prawidłowo, nie będziesz potrzebować oparcia krzesła.
Po trzecie: Wstań i usiądź prawidłowo
To zdumiewające, jak wiele osób nieprawidłowo wstaje i siada. Ludzie padają na krzesło i wstają z napięciem pleców i karku. Ważne jest, aby nauczyć się wstawać z krzesła bez używania rąk i pleców. To bardzo proste: podnieś nogi, odwróć je i wstań nogami, a nie plecami. Łatwo jest sprawdzić poprawność wstawania - w tym celu połóż jedną rękę na dolnej części pleców, a drugą na szyi: przy prawidłowym dopasowaniu i stanie ani dolna część pleców, ani szyja nie powinny się obciążać.
Po trzecie: Głowa w odpowiednim nachyleniu
Jeśli opuścisz głowę pod kątem 15 stopni – obciążenie będzie wnosiło około 12 kilogramów, jeśli głowa będzie opuszczona o 60 stopni to obciązenie będzie wynosiło, aż 27 kg! I ten cały ciężar spada na cały kręgosłup!
Oto zestaw ćwiczeń, które możesz wykonać w każdym miejscu: w biurze, w domu, w szkole czy na podwórku.
1. Stań wyprostowany w lekkim rozkroku, przechyl głowę raz w lewo raz w prawo - 10 razy w każdą stronę.
2. Obracaj głowę na przemian w prawo i w lewo
3. Przechyl głowę na bok, lekko dociśnij dłonią, poczuj jak rozciągają się mięśnie karku. Przytrzymaj tę pozycję przez 5 sekund i powtórz w przeciwną stronę.⠀
4. Pozostając w pozycji stojącej przechyl ciało w lewo, prawo, do przodu i do tyłu.⠀
Oczywiście, te ćwiczenia znane są nam wszystkim od dzieciństwa, ale aby uzyskać efekt, trzeba je wykonywać regularnie.
Komentarze