Twoje dziecko nie chce jeść? Sprawdź, jak je zachęcić!

  • 31.01.2023
Sposoby na niejadka
Źródło: pixabay.com

Wiele dzieci przechodzi etap odmawiania jedzenia. Jest to szczególnie powszechne w pierwszych kilku latach życia. Chociaż tego rodzaju zachowanie może budzić niepokój rodziców, często jest po prostu oznaką chęci okazywania niezależności w dokonywaniu wyborów żywieniowych.

Odpowiedzi na pytanie jak zachęcić dziecko do jedzenia poszukuje duża liczba rodziców. Nie ma chyba malucha, który na jakimś etapie swojego życia nie stawiałby oporu przed jedzeniem. Zazwyczaj jednak problem ten mija samoistnie i nie oznacza występowania jakichkolwiek zaburzeń. Prawidłowe żywienie dziecka jest niezwykle ważne od pierwszych dni życia. Ma ogromny wpływ nie tylko na jego prawidłowy rozwój, ale i odporność. 

Warto pamiętać że, zmuszanie dziecka do jedzenia zwykle nie przynosi oczekiwanych skutków.

Jeśli rozpoczynamy rozszerzanie diety niemowlaka musimy liczyć się z tym, iż jest to proces, który u każdego dziecka przebiega inaczej. Niektóre niemowlęta bardzo chętnie i z dużo ciekawością podchodzą do nowych smaków. Inne zachowują w tej kwestii zdecydowanie większą rezerwę. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Stopniowe oswajanie się dziecka z jedzeniem jest całkowicie normalne. 

W momencie kiedy dziecko jest już nieco starsze i bez trudu samodzielnie gryzie oraz świadomie wskazuje na pokarmy, które chciałoby zjeść, warto mu to umożliwić. Nawet jeśli zaplanowaliśmy dla pociechy drobiowego kotlecika z ziemniaczkami i marchewką, a ono woli to, co my mamy na talerzu, dajmy spróbować. Samodzielne eksperymentowanie ze smakami zapewnia maluchowi poczucie swobody w trakcie posiłków i wywołuje pozytywne skojarzenia.

Jak natomiast zachęcić 2-latka do jedzenia? Pomocne będą oczywiście zasady dotyczące stałych pór posiłków. Uporządkowany rytm dnia małego człowieka znacząco ułatwia mu funkcjonowanie i zapewnia spokój, co też przekłada się na podejście malucha do rutynowych czynności w ciągu dnia.  Z pewnością warto dbać o to, aby nie planować posiłków zbyt blisko pór spania, zarówno rano jak i wieczorem.

Kolejna sprawa – eliminacja stresu podczas posiłków. Zmuszanie, naciskanie lub krzyczenie na dziecko, nie jest i nigdy nie będzie dobrym sposobem.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, dobrym sposobem na zachęcenie do jedzenia może być wspólne ustalanie posiłków. W tym wieku dziecko jest w stanie jasno zakomunikować, które potrawy smakują mu bardziej, a które mniej. Oczywiście to także odpowiedni czas na tłumaczenie, dlaczego jedzenie słodkich naleśników każdego dnia nie do końca jest dobrym wyborem.

Aby dziecko samodzielnie siadało do posiłków, musi czuć głód. Żaden cudowny sposób na niejadka trzylatka nie zadziała, jeśli w ciągu dnia ma nieograniczony dostęp do słodyczy lub słodkich napojów. Gdy pomiędzy głównymi posiłkami nasza pociecha zbyt często otrzymuje przekąski, nie bądźmy zdziwieni, gdy odmówi zjedzenia obiadu.

Poniżej kilka istotnych wskazówek, które mogą pomóc w karmieniu niejadka:

  • zadbaj o stałe pory posiłków;
  • spraw by jedzenie odbywało się w spokojnej atmosferze, z dala od telewizora i innych mediów;
  • unikaj odwracania uwagi malucha w celu przemycania mu jedzenia;
  • zachęcaj, ale nie zmuszaj dziecka do poznawania nowych smaków;
  • jedz w obecności dziecka nielubiane przez niego produkty i zachwalaj ich smak;
  • obserwuj reakcje dziecka na poszczególne pokarmy, zwłaszcza jeśli jesteście na etapie rozszerzania diety;
  • zadbaj o różnorodność posiłków;
  • nie rezygnuj zbyt szybko z zachęcania dziecka do jedzenia składnika, którego aktualnie nie lubi - bardzo często okazuje się, że któraś z kolei próba przynosi zaskakująco dobre efekty;
  • rozważnie podawaj przekąski pomiędzy posiłkami, w przypadku wielu dzieci ich obecność stanowi sporą przeszkodę w zjadaniu głównych posiłków dnia.

Warto pamiętać, że nawet dorośli nie jedzą wszystkiego. Każdy ma swoje preferencje. Gdy dziecko jest już w wieku szkolnym i nadal odmawia jedzenia niektórych produktów, serwujmy w ich miejsce inne. Być może przyjdzie jeszcze czas, w którym nasza pociecha zdecyduje się próbować nielubianych dotąd potraw.

A.J.

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.