Ból zęba jest uważany za jeden z najdotkliwszych rodzajów bólu. Często charakteryzuje się on dużym nasileniem i znaczną uciążliwością. W efekcie powoduje dezorganizację dnia codziennego. Jak uśmierzyć ból oraz jak obronić się przed jego powstaniem? Oto kilka praktycznych porad.
Ból jest reakcją organizmu na bodziec zewnętrzny. W przypadku zębów są to bodźce:
Aby powstała reakcja bólowa, czynnik zewnętrzny, czyli bodziec, musi dostać się do zębiny zęba. W warunkach prawidłowych jest ona osłonięta i chroniona przez szkliwo przed niekorzystnymi czynnikami.
Zębina staje się wrażliwa na bodźce bólowe w momencie jej odsłonięcia. Taki proces obserwuje się w chwili powstania choroby próchnicowej. Powoduje ona powolną degradację szkliwa i innych tkanek zęba. Za przyczynę próchnicy uważa się bakterie oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej.
Pierwszym i najważniejszym wskazaniem w przypadku bólu zęba jest wizyta u lekarza stomatologa. Podczas wizyty lekarz określi przyczynę bólu i zaleci odpowiednie leczenie. W momencie wystąpienia reakcji bólowych można posiłkować się dostępnymi na rynku lekami przeciwbólowymi. Ważne jest, by stosować je rozważnie i nie odkładać wizyty u dentysty. W przypadku bólu zęba na rynku dostępne są preparaty zawierające:
Leki te wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne (z wyjątkiem paracetamolu – ten wykazuje jedynie działanie przeciwbólowe).
Leki w bólu zęba należy stosować doraźnie, czyli w momencie jego wystąpienia. Należy wiedzieć, że ich przyjmowanie w takim przypadku nie usunie przyczyny, a jedynie czasowo złagodzi nieprzyjemne objawy.
Rośliny, dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym, również mogą być pomocne w przypadku bólu zęba. Oto rośliny przydatne we wspomagającej terapii bólu zębów:
Goździki, czyli małe brązowe pręciki wydzielające intensywny, charakterystyczny zapach. Goździkowiec korzenny posiada w swoim składzie głównie eugenol, któremu zawdzięcza swoje działanie. W aptekach dostępny jest olejek goździkowy stosowany w celu uśmierzenia bólu zęba.
Głównym działaniem kurkumy jest wywieranie efektu przeciwzapalnego, wykorzystywanego między innymi w stanach zapalnych jamy ustnej.
Ból zęba to uciążliwe i nieprzyjemne przeżycie. Na szczęście wczesna wizyta u specjalisty pozwala w większości przypadków bardzo szybko się go pozbyć, a dostępne na rynku farmaceutycznym leki przeciwbólowe oraz preparaty pochodzenia roślinnego pomagają go uśmierzyć w oczekiwaniu na poradę lekarską i leczenie docelowe.
A.J
Komentarze