Wolny metabolizm. Dlaczego nie mogę schudnąć?

  • 03.05.2022
Wolny metabolizm. Dlaczego nie mogę schudnąć?
Źródło: pexels.com

Każda kobieta pragnie być zdrowa, szczupła i atrakcyjna. Często jednak droga do satysfakcjonującej sylwetki okazuje się kręta i wyboista. Zdarza się, że mimo podjętych prób nie udaje nam się zrzucić wagi. Jak się okazuje, problem może tkwić w spowolnionym metabolizmie. Warto poznać przyczyny takiego stanu rzeczy.


Czym jest metabolizm i jakie są przyczyny jego spowolnienia?
Jak przyspieszyć metabolizm?
Diagnoza zaburzeń metabolicznych

 

 

Czym jest metabolizm i jakie są przyczyny jego spowolnienia? 

To suma mechanizmów i procesów chemicznych zachodzących w żywych komórkach organizmu. Prowadzi do wykorzystania i zmagazynowania energii dostarczanej ze składników pokarmowych. Tak doskonały system podtrzymuje procesy życiowe. Odpowiedzialny jest też za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Niestety metabolizm czasem płata nam figle i nie pozwala schudnąć. Na szczęście istnieje kilka niezawodnych sposobów przyspieszających jego funkcjonowanie. Ale zacznijmy od przyczyn tych trudności. Należą do nich: 
- słabo zbilansowana dieta 
- dieta bogata w tłuszcze trans, dieta zawierająca zbyt mało kalorii, za dużo bądź za mało węglowodanów i za mało białka 
- mała ilość ruchu 
- deficyt snu 
 - geny 
- skumulowany stres i napięcia 
- odwodnienie
- przyjmowanie niektórych leków
- choroby układu hormonalnego

 


Jak przyspieszyć metabolizm?

Warto trzymać się kilku prostych zasad. Dbaj o zbilansowaną dietę. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej i zdrowym śnie. Unikaj stresu, staraj się zachowywać spokój. Co jeszcze? Przede wszystkim pijmy jak najwięcej wody. Dobrze nawodniony organizm lepiej spełnia swoje funkcje i jest bardziej wydajny. Co więcej, możemy sięgnąć, po produkty, które doskonale podkręcą metabolizm. Z przypraw egzamin śpiewająco zda papryczka chili, cynamon oraz imbir. Oleje roślinne oraz ryby zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe będą świetnym rozwiązaniem. Wybieraj żywność bogata w antyoksydanty – zielone warzywa, owoce jagodowe i cytrusy. Produkty bogate w błonnik pozwalają utrzymać szybsze tempo metabolizmu, tym samym poprawiają perystaltykę jelit i poziom glukozy we krwi. Nie bójmy się kawy – w małej ilości na pewno nam pomoże! Możesz postawić też na suplementy wspomagające przemianę materii. 
Regularna i długofalowa praca może wnieść do naszego życia szereg pozytywnych zmian - oporny metabolizm da się bezboleśnie przyspieszyć. Efekt szczupłości i atrakcyjności może być znacznie bliżej, niż nam się wydaje. Zrównoważona dieta, systematyczna aktywność fizyczna i higieniczny styl życia to przecież żadne wyrzeczenia. Warto o to zadbać. 

 

Diagnoza zaburzeń metabolicznych

Istnieje kilka zaburzeń metabolicznych: białko, węglowodany, tłuszcze, woda, substancje mineralne i inne (żelazo, jod itp.).
Lekarz może zidentyfikować zaburzenie metaboliczne. Najpierw musisz skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub terapeutą. Zaplanuje testy. Może to być: badanie krwi i moczu na cukier, biochemiczne badanie krwi, badanie cholesterolu, badanie tolerancji glukozy.
Po otrzymaniu wyników badań pacjent może zostać skierowany do lekarzy specjalistów (gastroenterologa, endokrynologa, dietetyka).

 

Gabriela Grinka

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.