Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

  • 19.01.2023
Rozdwajające się paznokcie - co się dzieje?
Źródło: pixabay.com

Rozdwajanie paznokci to zmora wielu kobiet, choć problem ten może dotyczyć także dzieci i czasem mężczyzn. Ta przypadłość paznokci to nic innego jak oddzielanie się zewnętrznej warstwy paznokcia od łożyska. Niestety gołym okiem widać te zmiany. Panie szczególnie to przeżywają, bo rozdwajanie się paznokci utrudnia lub wręcz uniemożliwia ich malowanie.

Ręce są wizytówką każdego człowieka. Gdy są zadbane, dobrze świadczą o właścicielu. Czasem jednak, nawet gdy dbamy o nie, coś się wymyka spod kontroli. Takim przypadkiem może być właśnie rozdwajanie się paznokci. Te stają się brzydkie, łamliwe, a końcówki wyraźnie noszą ślady rozwarstwienia. 
Bardzo często przyczyna rozdwajania paznokci leży w diecie. Zbyt mała ilość cynku w pożywieniu powoduje, że paznokcie zaczynają rozdwajać się i stają się bardzo kruche. Niedoborom cynku towarzyszy także wypadanie włosów, suchość skóry, a nawet pojawianie się bardzo częstych infekcji. Na paznokciach także widać natychmiast niewystarczającą ilość witamin A,C,E i wit. z grupy B dostarczanych wraz z pożywieniem. Trzeba pamiętać, że ogromnie ważna jest biotyna, która jest podstawą dobrej kondycji paznokci i włosów.
Oprócz niedoborów w diecie możemy znaleść mnóstwo innych powodów, dla których występuje rozdwajanie się paznokci. Przedłużanie paznokci metodą akrylową czy żelową, używanie zbyt mocnych lakierów do paznokci, nieodpowiednich zmywaczy czy też acetonu powoduje ogólne osłabienie płytki paznokcia, a jej rozdwajanie jest następstwem. Stosowanie zbyt agresywnych detergentów. 
Innym problemem jest obgryzanie paznokci tego typu wieloletnie praktyki nie tylko niszczą strukturę paznokcia, ale zmieniają trwale kształt płytki paznokcia, która zamiast być podłużną, staje się kwadratowa, lub wręcz rozbudowuje się poprzecznie w stosunku do opuszka palca.
Czasami zdarza się, że przyczyna rozdwajania się paznokci jest znacznie poważniejsza i wymaga konsultacji lekarskiej. Bardzo często rozdwajanie się pytki paznokciowej jest następstwem zaburzeń pracy tarczycy lub układu krążenia. Innymi przyczynami rozwarstwiania się paznokci mogą być zaburzenia hormonalne lub dna moczanowa.

Jak sobie z tym radzić?
Najpierw warto zacząć od zmian w diecie. Jeśli paznokcie rozdwajają się, warto zacząć od włączenia produktów, które zawierają duże ilości cynku czyli mięso, pestki dyni, ciecierzycę i soczewicę, sezam, orzechy, groszek zielony, ziemniaki i ryż. W menu powinny często pojawiać sie potrawy bogate w biotynę, czyli wątróbka i podroby, jaja, sardynki, szpinak, pomidory i grzyby. Warto także wprowadzić pokarmy bogatę w witaminy A i E : pietruszkę, marchewkę, szpinak, orzechy, oleje roślinne, przetwory mleczne, jarmuż, kasze i szparagi. 
Warto również przyjrzeć się metodom pielęgnacji paznokci. Należy wyrzucić metalowy pilniczek i zastąpić go papierowym lub szklanym. W drogeriach czy aptekach dostępne są bardzo dobre odżywki do paznokci, które warto regularnie stosować. Jeśli to wszystko nie przyniesie rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem.

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.