Dzień Jeża. Zdrowa dieta dla naszych Kolczastych przyjaciół.

  • 08.11.2023
Kulinarne Upodobania Jeża: Co Powinno Znaleźć się w Jego Menu?
Źródło: freepik.com

Dzisiaj, z okazji Dnia Jeża, chcemy przyjrzeć się temu, co mogą zaserwować sobie nasi kolczaści przyjaciele. Jeże, choć są niezwykle urocze, nie zawsze łatwo jest zaspokoić ich kulinarną ciekawość. Odkryjmy, jakie smakołyki mogą znaleźć się w diecie jeża, abyśmy mogli zadbać o ich zdrowie i zadowolenie.

Co jedzą jeże? 

Jeże to zwierzęta wszystkożerne. Dieta jeża powinna być bogata w białko i uboga w tłuszcze. Dlatego podstawą diety jeży są owady np. karaluchy i mrówki. Nie pogardzą również ślimakami, pająkami, chrząszczami, gąsienicami i larwami. Niekiedy pokuszą się nawet o małe gryzonie, żaby, ptaki oraz ich jaja. Dodatkiem do diety jeża są świeże warzywa i owoce.

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pokarmu jest akurat dla jeża dostępny, a to zmienia się w zależności od pory roku. W okresie letnim jeże jedzą głównie owady, w tym chrząszcze, muchy, komary oraz motyle. Natomiast zimą, kiedy trudno o te pokarmy, jeże jedzą również małe gryzonie i ptaki, które uda im się złapać.

Czym żywi się mały jeż?

Małe jeże po urodzeniu odżywiają się tak jak wszystkie ssaki. Ich jedynym pożywieniem jest mleko jeżowej mamy. Jeśli opiekujemy się maleńkim jeżem, możemy podawać produkty mlekozastępcze. Takie jak mleko Beaphar, które dostosowane jest do potrzeb małego jeża. Skład mleka jest jak najbardziej zbliżony do mleka mamy.

Absolutnie nie podawaj jeżom mleka krowiego! Ani małym jerzykom, ani dorosłym jeżom. Ich żołądki nie są dostosowane do trawienia laktozy, która znajduje się w krowim mleku. Jeż zje mleko krowie chętnie, jednak efekty mogą być dla niego bardzo przykre. Niekiedy może się to skończyć śmiercią zwierzęcia.

Suszone owady i larwy w diecie jeży

Przy dokarmianiu jeży w swoim ogrodzie, jak i jeżom hodowlanym, możesz podawać suszone owady. Suszone owady, takie jak: larwy mącznika, mącznikowate czy koniki polne, są bogate w białko i inne składniki odżywcze. Taki pokarm może być dobrą alternatywą dla żywych owadów. Szczególnie w okresach, kiedy trudno jest zdobyć świeży pokarm dla jeży.

Jeśli zdecydujesz się podawać suszone owady swojemu jeżowi, ważne jest, aby wybrać produkt wysokiej jakości. Owady powinny być wolne od szkodliwych dodatków. Podawaj suszone owady w niewielkich ilościach jako dodatek do naturalnej diety jeża.

Larwy, którymi najczęściej żywią się jeże

Larwy to prawdziwy jeżowy przysmak! Czy wiesz, które z nich najczęściej goszczą w menu jeży? Jeże najbardziej lubią:

  • larwy chrząszczy —  czerwczyki, trzyszczowate czy kózkowate, a ich larwy są jednym z ważniejszych źródeł pożywienia dla jeży,
  • gąsienice — najczęściej wybierają te, które są mięsiste i wolne od kolców oraz innych struktur obronnych,
  • larwy muchówek — niektóre gatunki muchówek, takie jak muchówka różnogłówkowa, wytwarzają larwy, które są bogate w białko i są niskokaloryczne, co sprawia, że to idealny pokarm dla jeży,
  • larwy muchówek domowych — larwy muchówek domowych, zwane popularnie muszkami plujkami, są jednym z najczęstszych źródeł pożywienia dla jeży w warunkach miejskich,
  • larwy wołczynów — wołczyny to owady z rzędu sieciarek, których larwy, nazywane robakami wodnymi, są jednym z ulubionych przysmaków jeży.

Czy jeże jedzą owoce i warzywa?

Jeże uwielbiają owoce i jagody, takie jak maliny, truskawki, borówki czy jagody leśne. Zjadają je w sezonie letnim, kiedy te owoce są dostępne. Oprócz tego jedzą też warzywa, takie jak marchew czy buraki. Dlatego, jeśli chcesz dokarmiać jeże, warto postawić w ogrodzie tackę z kawałkami owoców, jagód lub warzyw.

Skup się jednak na podawaniu naturalnego pokarmu jeżom. Pamiętaj, jeże są głównie mięsożerne, a ich żywienie powinno opierać się na białku zwierzęcym. Traktuj owoce i warzywa jako przekąskę i urozmaicenie diety jeża.

Czego jeż nie może jeść?

Jeże są zwierzętami wrażliwymi na niektóre pokarmy. Dlatego uważaj, jaki pokarm podajesz jeżom. Zdecydowanie nie należy dokarmiać jeży:

  • Mlekiem, ponieważ nie są one w stanie strawić laktozy.
  • Pokarmami zawierającymi cukier, sól, czy przyprawy. Takie produkty są dla nich szkodliwe i mogą prowadzić do chorób.
  • Chlebem, makaronem i ryżem. Nie są one częścią ich naturalnej diety i mogą powodować problemy żołądkowe.
  • Surowymi jajkami, ponieważ mogą one zawierać bakterie Salmonella, które są dla jeży niebezpieczne. Oczywiście jeże jak tylko znajdą jajko ptaka na pewno je zjedzą. Jednak my podając jajko, naprawdę powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożności.
  • Ziarnami, takie jak słonecznik czy zboża. Słonecznik nie jest naturalnym pokarmem jeży i nie powinno się go im podawać. Może to prowadzić do zaburzeń trawienia i innych problemów zdrowotnych.
  • Ziemniakami. Nie podawaj jeżowi ziemniaków ani gotowanych, ani surowych. Ziemniaki zawierają solaninę. Jest to toksyczny związek powodujący u jeży zaburzenia trawienia, biegunkę i wymioty. 

Jak i kiedy dokarmiać jeże?

Zdecydowałeś się na hodowlę jeży albo dokarmianie jeży w lesie czy ogrodzie? Najlepiej zapewnij jeżom dostęp do sprawdzonej, specjalnej karmy dla tych zwierząt. Karmę dla jeży możesz kupić w naszym sklepie zoologicznym TuZwierzaki.pl. Taką karmę najlepiej dostarcz do ich kryjówki albo ustaw w miejscu, gdzie je obserwujesz. Pamiętaj, aby jeże dokarmiać szczególnie w sezonie wiosennym, bo mogą być one osłabione po zimie.

Nie dokarmiaj natomiast jeży w okresie późnej jesieni. W ten sposób przesuwasz okres snu zimowego jeży. W naturalnych warunkach (bez dokarmiania) jeże zapadają w sen zimowy, jak tylko skończy się dostęp do jedzenia. Zatem, dokarmianie tuż przed nastaniem zimy może doprowadzić do niezwykle niebezpiecznej sytuacji dla zdrowia, a nawet życia jeża. 

Jeże to zwierzaki nocne. Dlatego zarówno jeżom dzikim, jak i hodowlanym, należy zapewnić pokarm głównie na noc. Niewielką porcję dostarczaj jeżowi w ciągu dnia.

Jak dokarmiać jeże w ogrodzie?

Jeśli chcesz dokarmiać jeże w ogrodzie, to przede wszystkim postaw w odpowiednim miejscu tackę z jedzeniem. Powinna ona być ustawiona na płaskiej powierzchni, najlepiej na podłożu z trawy, liści lub gałązek. Przy misce albo tacce z jedzeniem umieść niski pojemnik z wodą, aby jeże mogły się napić. Jeże również potrzebują stałego dostępu do świeżej wody.

Jeśli chcesz zadbać o to, aby dokarmianie w ogrodzie było skuteczne, regularnie sprzątaj wokół tacki i miseczki z wodą. Po dokarmieniu zbierz resztki jedzenia i wyrzucić je do kosza. W ten sposób zapobiegniesz pojawieniu się szkodników oraz unikniesz bólu brzuszka u jeża.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.