Szybkie i zdrowe śniadanie - owsianka z gruszką

  • 31.01.2023
Pyszne i zdrowe śniadanie
Źródło: pixabay.com

Owsianka, dostarcza organizmowi wielu substancji odżywczych, witamin i minerałów, a jej codzienne spożywanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia, a także wpływa pozytywnie na redukcję masy ciała, stąd też owsianka na diecie jest bardzo dobrym pomysłem.

Składniki:

100-150 g płatków owsianych (zwykłych lub błyskawicznych)
300 ml wody
300 ml mleka min. 2,5%
2 szczypty mielonego kardamonu
30 g orzechów włoskich
20 g masła
opcjonalnie cukier lub miód do smaku

Na karmelizowaną gruszkę:

2 łyżki miodu lub cukru
1 słodka twarda gruszka

Wykonanie:
 

Najpierw zrobimy gruszkę. Dokładnie ją umyj i pokrój na małe kawałki. Rozgrzej patelnię i dodaj 2 łyżki cukru lub miodu. Zmniejsz ogień i poczekaj, aż się rozpuści i zacznie nabierać złotego odcienia. Następnie połóż na nim kawałki gruszki i smaż nie dłużej niż 1 minutę, ciągle mieszając na średnim ogniu, aby każdy kawałek się skarmelizował. Należy jednak uważać, aby cukier się nie przypalił. 

Następnie gotujemy naszą owsiankę. Do rondelka wsyp 100-150 g płatków owsianych, zalej 300 ml wody i zagotuj. Następnie dodaj 300 ml mleka 2,5%, dwie szczypty mielonego kardamonu i opcjonalnie cukier lub miód do smaku. Gotuj na średnim ogniu przez 2-3 minuty. Zdejmij z ognia, dodaj 20 g masła i odstaw na 1-2 minuty. Podajemy gotową owsiankę z karmelizowaną gruszką i orzechami.

 

A.J.