Kutia - przepis

  • 18.12.2022
Przepis na kutie
Źródło: pixabay.com

Tradycyjna świąteczna potrawa kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej i dawniej polskiej kuchni kresowej. Obecnie jest przyrządzana na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie, przygranicznych powiatach województwa podkarpackiego, a także przez Kresowian i ich potomków w różnych częściach Polski.

Składniki:

  • 1 szklanka pszenicy
  • 250 g zmielonego maku
  • 200 g ulubionego miodu 
  • 100 g migdałów blanszowanych 
  • 100 g orzechów włoskich 
  • 100 g dowolnych rodzynek lub ulubionych dodatków

Przygotowanie:

Szklankę pszenicy rzepłucz na sitku w zlewie i umieść w większej misce. Wlej dwie szklanki wody. Pszenicę zamieszaj i odstaw bez przykrycia do napęcznienia, na około 8-10 godzin. Po tym czasie odlej wodę. Napęczniałą pszenicę przełóż do garnka. Wlej cztery szklanki wody. Całość doprowadź do wrzenia. Zmiejsz moc palnika i gotuj około 30-35 minut, do miękkości. 

Do garnka wsyp 250 gramów mielonego maku. Wlej szklankę wody. Mak z wodą doprowadź do wrzenia i gotuj do trzech minut na niskiej mocy palnika. Po tym czasie garnek ostaw na kilka minut do przestudzenia, a następnie odcedź wodę z maku.

Do maku dodaj około 200 gramów miodu. Dodaj również rodzynki. Jeśli lubisz słodką kutię, to możesz dać więcej rodzynek lub też dorzucić pokrojone w paseczki, suszone: daktyle, morele, lub figi. Całość dokładnie wymieszaj. 

Wszystkie przygotowane orzechy sparz wrzątkiem (umieszczając je np. na 2-3 minuty w garnku z wrzątkiem), a następnie odcedź z wody i grubo posiekaj. 

Na samym końcu połącz słodką masę makową z ugotowaną i przestudzoną pszenicą. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i sprawdź smak kutii. W razie potrzeby dodaj więcej ulubionych bakalii lub miodu. 

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.