Zioła w cukrzycy. Naturalne wsparcie w walce z chorobą.

  • 15.01.2024
Roślinne Leki na Cukrzycę: Skarbnica Ziół w Walce o Zdrowie
Źródło: freepik.com

Cukrzyca, uznawana za chorobę cywilizacyjną, stawia przed wieloma osobami wyjątkowe wyzwania zdrowotne. W obliczu rosnącej liczby osób zmagających się z tą chorobą, coraz częściej eksploruje się naturalne metody wsparcia terapii. Zioła, ze swoimi wielostronnymi właściwościami, stają się obiektem zainteresowania w walce z cukrzycą. Oto przegląd roślinnych sojuszników w tej trudnej chorobowej podróży.

Zioła wspierające leczenie cukrzycy 

Niektóre zioła wykazują działanie, które łagodnie obniża poziom glukozy we krwi. Mogą być one stosowane wyłącznie w przypadku cukrzycy typu II. Zioła mogą być przyjmowane wyłącznie jako środki pomocnicze. Ich stosowanie skonsultuj z lekarzem prowadzącym. 

Morwa biała 

Morwa biała dzięki zmniejszeniu wchłaniania węglowodanów w jelitach obniża poziom glukozy we krwi. W celach leczniczych wykorzystuje się liście tej rośliny. Są w nich zawarte substancje spowalniające rozkład węglowodanów złożonych do cukrów prostych. W efekcie po spożyciu posiłku unikamy gwałtownego wzrostu poziomu glukozy. 

Fasola 

Fasola jest nazywana „roślinną insuliną”, choć nie zastępuje tego hormonu. Zawiera wiele związków aktywnych. Owocnia fasoli pobudza wyspy trzustkowe do zwiększenia wydzielania insuliny, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia poziomu glukozy. Stosowanie preparatów zawierających owocnię fasoli ma również inne korzystne działanie – daje efekt moczopędny. 

Kozieradka pospolita 

Surowcem wykorzystywanym w ziołolecznictwie są jej nasiona. Zawierają one m.in. związki, które obniżają stężenie glukozy we krwi oraz aminokwasy stymulujące wydzielanie insuliny. Dodatkowo związki śluzowe powlekają błonę śluzową przewodu pokarmowego. Przekłada się to na spowolnienie wchłaniania substancji odżywczych, m.in. węglowodanów i obniżoną glikemię poposiłkową.

Cynamon 

Ta popularna na całym świecie przyprawa stosowana jest także od lat w ziołolecznictwie. Związki zawarte w korze cynamonowca zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i poprawiają komórkowy metabolizm glukozy. Dodatkowo ten surowiec hamuje aktywność enzymów rozkładających węglowodany. Dzięki temu ich wchłanianie jest spowolnione, a skok poziomu glukozy po posiłku mniej zauważalny. 

Lucerna siewna 

Substancje zawarte w zielu lucerny zwiększają wydzielanie insuliny, obniżając stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo korzystnie wpływają na profil lipidowy, co ma ogromne znaczenie w przypadku schorzeń o charakterze metabolicznym. 

Gurmar 

Gurmar to wiecznie zielona roślina, która zawiera liczne składniki o działaniu prozdrowotnym. Najważniejsze pod kątem cukrzycy kwasy zawarte w roślinie wykazują następujące działanie: 

  • zmniejszają wchłanianie cukrów, 
  • obniżają stężenie glukozy we krwi, 
  • regenerują komórki beta wysp trzustki, 
  • stymulują wydzielanie insuliny. 

Liście gurmaru obniżają także stężenie triglicerydów, cholesterolu całkowitego i LDL. 

Jałowiec 

Owoc jałowca w swoim składzie zawiera olejek eteryczny i inne liczne związki chemiczne. Regularne przyjmowanie preparatów zawierających owoc jałowca może sprzyjać zmniejszeniu poziomu glukozy we krwi. Tego surowca nie mogą stosować kobiety w ciąży.   

Gorzki melon 

Do celów farmaceutycznych wykorzystuje się owoc gorzkiego melona. Gorzki melon obniża poziom glukozy we krwi przy jednoczesnym zwiększeniu stężenia insuliny w organizmie. Działanie to zostało potwierdzone licznymi badaniami.

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.