Cholesterol. Jak obniżyć jego poziom dietą? Lista produktów

  • 12.10.2021
Cholesterol. Jak obniżyć jego poziom dietą? Lista produktów

Jak wzmocnić naczynia krwionośne dietą i ustrzec się zawału czy udaru? Jakie produkty powinniśmy spożywać, aby nasz cholesterol był w normie.

Czym jest cholesterol?

 

Cholesterol to podobny do tłuszczu związek organiczny, który znajduje się w każdej komórce ciała i jest dostarczany za pomocą krwii. Wchodzi w skład błon komórkowych, uczestniczy m.in. w syntezie hormonów płciowych, witaminy D i żółci. Zarówno niski, jak i znacznie podwyższony poziom cholesterolu jest szkodliwy dla zdrowia.

Około 80% - jest syntetyzowana w wątrobie, reszta pochodzi z pożywienia. Ponadto cholesterol dostarczany w diecie hamuje syntezę cholesterolu przez wątrobę. Cholesterol jest transportowany między tkankami w postaci lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL tzw. zły cholesterol) i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL tzw. dobry cholesterol). Na podstawie stosunku dobrego i złego cholesterolu w surowicy krwi wyciąga się wniosek o ryzyku sercowo-naczyniowym. Wysoki poziom cholesterolu LDL i niższy niż normalny poziom cholesterolu HDL wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby.

 

Jak zatem dbać o swój organizm, aby ustabilizować poziom cholesterolu?

 

Podstawą naszej diety powinno być ograniczenie spożycia pokarmu. Warto zadbać o to, aby spożywane kalorie nie przeważały nad ich spalaniem. Należy zaprzestać jeść nadmiernych ilości węglowodanów prostych, cukrów prostych oraz żywności zawierającej tłuszcze trans. Na przykład różnego rodzaju wyrobów cukierniczych, margaryn, smażonych fast foodów i ogólnie rzecz biorąc przetworzonych produktów zawierających nadmierne ilości tłuszczu zwierzęcego.

 

Lista produktów, które pomagają znormalizować poziom cholesterolu

 

Wysokiej jakości tłuste ryby morskie: makrela, śledź itp. przynajmniej 2 razy w tygodniu
Orzechy: szczególnie orzechy włoskie, orzeszki piniowe, migdały w ilości około 1-2 garści dziennie (ok. 30-40 g) 
Nasiona lnu spożywane najlepiej codziennie

 

opr. MP

foto: pixabay.com

Galeria

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.