Sprawdzonym i skutecznym sposobem w leczeniu bólu gardła jest płukanie. Konieczne jest przeprowadzenie procedury co najmniej 4 razy dziennie, a roztwór powinien być ciepły, ale nie gorący. Pamiętaj aby przy płukaniu gardła odchylić głowę do tyłu. Po płukaniu gardła płyn należy wypluć i powtarzać tę czynność aż roztwór w szklance/kubku się skończy. Po płukaniu gardła nie zaleca się jeść przez 30 minut.
Soda, sól, jod. 1 szklanka ciepłej wody, 1 łyżeczki sody i soli, 3 krople jodu. Należy płukać gardło 3-4 razy dziennie. (osoby z chorą tarczycą nie powinny stosować jodu i płukać samą wodą z solą i sodą lub samą solą).
Rumianek. 1,5 łyżki suszonego rumianku zalej szklanką wrzącej wody i odstaw pod przykryciem przez 30 minut. Zaleca się płukanie gardła rumiankiem co 2 godziny na początku przeziębienia, gdy pacjent poczuje się lepiej, można zmniejszyć liczbę do 3-4 dziennie. Rumianek ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dzięki czemu jest stosowany nie tylko w przypadku bólu gardła lub grypy, ale także w stanach zapalnych dziąseł i bólu zęba.
Nalewka z nagietka. 1 łyżeczkę nalewki z nagietka należy rozpuścić w 200 ml ciepłej wody. Płukać do 3 razy dziennie.
Wyciąg z łupin cebuli. z 2 łyżki łupin z cebuli należy wsypać do ok. 0,5 litra wody, zagotować i zostawić przez 4 godziny. Odcedź roztwór przed płukaniem. Po zabiegu poczujesz stopniowy spadek bólu w gardle. Stosuj tyle razy dziennie ile potrzebujesz.
A.J.
Komentarze