Wapno na alergię. Prawda czy mit?

  • 12.10.2023
Zdrowie wapnem w alergii: Jak skuteczne jest leczenie objawów alergicznych za pomocą wapna?
Źródło: freepik.com

Wapno, znane przede wszystkim jako budulec kości, zdobywa również popularność jako środek przeciwalergiczny. Czy to naprawdę działa, czy może to jedynie mit? Artykuł przybliży związek między wapnem a alergią, pomagając zrozumieć, czy warto sięgnąć po ten minerał w walce z objawami nadwrażliwości.

Wapń odpowiada za wiele funkcji w ciele człowieka

  • ma funkcję budulcową, głównie kości; 
  • bierze udział w regulacji gospodarki hormonalnej; 
  • reguluje układ nerwowy;
  • bierze udział w regulacji motorycznej przez wpływ na mięśnie gładkie, szkieletowe oraz poprzecznie prążkowane; 
  • bierze udział w zachowaniu prawidłowej homeostazy organizmu poprzez regulację procesów zapalnych, utrzymywaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych, a także uczestniczeniu w procesach krzepnięcia krwi.

Zapotrzebowanie na wapń u dorosłych i dzieci 

Zalecane dzienne spożycie wapnia u osób dorosłych osób wynosi ok. 1000 mg – zgodnie z wymogami EFSA (European Food Safety Authority). Niemowlęta do 6. miesiąca życia potrzebują 200 mg, a od 6. miesiąca do 1. roku życia – 260 mg. 

Zapotrzebowanie w przypadku dzieci i młodzieży rozkłada się następująco: 

  • 1-3 lata – 700 mg,  
  • 4-8 lat – 1000 mg,  
  • 9-18 lat – 1300 mg.  

Kobiety powyżej 50. roku życia i mężczyźni powyżej 70. roku życia potrzebują zażywać 1200 mg tego minerału dziennie.
Dzieci i młodzież wykazują większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek przez ciągły rozwój układu kostnego. U osób starszych dochodzi do zwiększonego wydalania i zmniejszonego wchłaniania wapnia, co skutkuje zwiększeniem zapotrzebowania na dostarczanie tego związku do organizmu.

W ciąży wymagania co do ilości przyjmowanego wapnia są takie same, co u osób dorosłych i wynoszą 1000 mg na dobę.  

Czy wapno pomaga łagodzić objawy alergii? 

Wapno na alergię, wapno na uczulenie – takie preparaty są często reklamowane jako leki mające zniwelować nadwrażliwość organizmu na dany alergen. W rzeczywistości nie mają one udowodnionego działania przeciwhistaminowego. Opinia o jego skuteczności rozpoczęła się od badań przeprowadzanych w latach 90. XX wieku. Wynikało z nich, iż preparaty z wapniem były o 30% skuteczniejsze w łagodzeniu objawów alergii niż placebo. 

W 2017 roku zweryfikowano tę teorię. Wyniki badań mocno odbiegały od rezultatów znanych z poprzedniego eksperymentu. Skuteczność stosowania węglanu wapnia i placebo była identyczna – objawy alergii ustępowały w takim samym stopniu w obu grupach badanych.  

Okazało się, że podczas badań prowadzonych w latach 90. nie uzyskano powtarzalnych wyników, co mogło sugerować, iż skuteczność wapnia została wykazana przez przypadek, np. w wyniku błędu. Jednak wieść o leczniczym działaniu wapna na alergię szybko rozprzestrzeniła się poza granice i dotarła także do Polski.

Wapno na alergię – czy można podawać je dzieciom? 

Wapno na alergię jest dostępne w kilku postaciach. Jedną z nich jest wapno dla dzieci do picia jako syrop. Dlatego też ten minerał może być podawany najmłodszym, jednak ze względu na wątpliwą skuteczność wapna w leczeniu alergii, powinno się rozważyć podanie preparatu przeciwhistaminowego. Nie ulega wątpliwości, iż leki z tej grupy skuteczniej wyeliminują objawy uczulenia.  

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.