Woda w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę w procesie oczyszczania organizmu, usuwając zalegające toksyny. Usprawnia też pracę układu krążenia i zapobiega niebezpiecznemu dla organizmu odwodnieniu. Ważne jest, w jakich porach dnia pijemy wodę. Wypijana przed snem, ma wpływ między innymi na układ krążenia i pracę serca
Woda powinna towarzyszyć nam przez cały dzień, przy czym warto pamiętać, że nie tylko liczy się ilość spożywanych płynów, ale też to, kiedy je pijemy. Inną rolę będzie miała woda wypita rano, tuż po przebudzeniu, a inną — ta, którą wypijemy przed snem. W tym drugim przypadku może nawet zmniejszyć ryzyko zawału serca, ma bowiem wpływ na funkcjonowanie układu krążenia.
Ile wody w ciągu dnia powinniśmy wypić?
Mówi się o tym, że trzeba wypijać dwa litry wody dziennie. Tymczasem prostej odpowiedzi na pytanie, ile wody pić, nie ma, bo pożądany poziom przyjmowanych płynów zależy od wieku, budowy ciała, schorzeń, czynności, jakie się wykonuje i temperatury otoczenia. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się np. podczas upałów, a także podczas uprawiania sportu lub innego wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że woda znajduje się również w innych płynach, które wypijamy w ciągu dnia, a także np. w owocach i warzywach.
Szklanka wody wypijana zaraz po przebudzeniu, np. z cytryną, pobudza organizm do działania. Wypijana 30 minut przed posiłkiem pomaga w trawieniu, z kolei picie wody na dwie godziny przed wysiłkiem fizycznym zapobiega odwodnieniu. Warto też wypić szklankę wody przed kąpielą, bo pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
A dlaczego powinniśmy wypijać wodę również przed snem? Okazuje się, że jest to ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Na skutek niedoboru wody spada nam ciśnienie krwi, maleje jej objętość, przez co serce musi pracować szybciej i ciężej, by podtrzymać krążenie.
A.J.
Komentarze