Panika, jak sobie z nią radzić?

  • 13.10.2022
Atak paniki co zrobić?
Źródło: pixabay.com

Atak paniki to nagły i intensywny epizod ogarniającego nas strachu i niepokoju. Często pojawia się niespodziewanie, bez żadnego ostrzeżenia, a czasami bez wyraźnego powodu. Może wystąpić nawet wtedy, gdy jesteś zrelaksowany lub śpisz. Objawia się szybkim biciem serca, trudnościami w oddychaniu. Możesz mieć wrażenie, że umierasz lub wariujesz. Zobacz, jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Jeśli masz napady paniki częściej niż raz w miesiącu, porozmawiaj o tym z psychologiem.

Atak paniki jest najsilniejszym i najbardziej niewytłumaczalnym atakiem strachu, w którym obserwuje się reakcje organizmu.

Objawy:

 - tachykardia i drżenie
- nadmierna potliwość
- duszność i brak powietrza
- zawroty głowy i osłabienie
- derealizacja i depersonalizacja
- nudności i dyskomfort
- zawroty głowy i uderzenia gorąca
- strach przed utratą kontroli

A o to 4 metody walki z paniką:
Pierwsza: Spróbuj odwrócić uwagę od doświadczanego strachu. Tak, jest to bardzo trudne, ale jest to najlepszy sprawdzony sposób na złagodzenie stanu. Jeśli rozpraszają Cię gry na smartfonie - zagraj w nie lub nagraj wrażenia w notatniku. Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie "niepokojącego notatnika", w którym zapiszesz wszystkie swoje obawy i niepokoje, jest skuteczną metodą samoregulacji.

Druga: Aktywność fizyczna – pozytywnie wpływa na psychikę. Spróbuj iść na spacer, zaangażuj się w aktywność fizyczną: wskocz na miejsce, masuj płatki uszu. Spróbuj zjeść coś pikantnego, aby odwrócić uwagę od ataku paniki.

Trzecia: Obserwuj swój oddech. Przy pierwszych atakach paniki zacznij oddychać w rytmie: cztery do wdechu, cztery do wstrzymywania oddechu i cztery do wydechu.

Czwarta: Kolejną przydatną techniką jest tzw. “uziemienie”. Poszukaj wokół siebie 4rzeczy, które możesz zobaczyć, 3, których możesz dotknąć, 2, które powąchasz i 1, którą możesz zjeść. 

Zastanawiasz się, jak pomóc komuś z atakiem?
Zostań i zachowuj spokój. Mów do niej krótkimi, prostymi zdaniami. Postaraj się wyrównać oddech osoby, która przeżywa atak paniki. Oddychaj razem z nią lub licz powoli do 10. 

Porozmawiaj. Spróbuj skierować jej myśli na inny tor. Zapytaj ją o dzień tygodnia, czy wie z kim jest i gdzie obecnie się znajduje. 

Bądź miły i nie oceniaj osoby. Powiedz, że jesteś przy niej. Przypomnij, że dokuczliwe objawy za chwilę ustąpią.



Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.