Korzyści dla organizmu. Woda z cytryną jako źródło witaminy C.

  • 26.01.2024
Woda z Cytryną: Zdrowy Rytuał na Początek Dnia
Źródło: freepik.com

Codzienny rytuał rozpoczynania dnia od kawy czy herbaty jest popularny, ale coraz więcej osób docenia korzyści płynące z wody z cytryną. Dlaczego warto zastanowić się nad tym prostym, a jednocześnie korzystnym nawykiem? Dowiedz się, dlaczego woda z cytryną może być doskonałym uzupełnieniem porannej rutyny.

Woda z cytryną nawadnia organizm?

Większość z nas nie pije w ciągu dnia wystarczająco dużo wody. O konieczności uzupełnienia płynów przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy jesteśmy spragnieni. Uczucie pragnienia to pierwszy, wyraźny sygnał, że naszemu organizmowi potrzebna jest woda, ale to też znak, że nie zadbaliśmy wcześniej o dostarczenie jej odpowiedniej ilości. 

Woda z cytryną jest dobrym sposobem na nawodnienie organizmu, a sięgając po nią rano, możemy wyrobić w sobie nawyk regularnego jej spożywania w ciągu dnia. Będzie to dla nas swego rodzaju przypomnienie. Co więcej, dodatek cytryny sprawi, że woda będzie zwyczajnie lepiej smakowała. Pamiętaj, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy dziennie pić 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.

Picie wody rano pomoże nawodnić organizm po nocy bez płynów. Sok z cytryny pomaga w stymulowaniu trawienia i zapobiega zaparciom. Niektórzy uważają, że picie wody z cytryną rano może pomóc także w oczyszczeniu organizmu i wspomoże procesy detoksykacji.

Woda z cytryną jest źródłem witaminy C?

Cytryna jest źródłem witaminy C, co prawda nie najlepszym (więcej witaminy C mają np. owoce dzikiej różny, czarne porzeczki czy kiwi), ale w 100 g cytryny znajdziemy ok. 50 mg witaminy C. Zapotrzebowanie na witaminę C zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Według zaleceń dzienne spożycie witaminy C dla kobiet to 75 mg, a dla mężczyzn 90 mg. O odpowiedni jej poziom w organizmie warto dbać. 

Woda z cytryną a odchudzanie

Szklanka ciepłej wody z cytryną, wypijana codziennie o poranku, wspomaga odchudzanie - o tym, ze wszystkich właściwości wody z cytryną, słyszy się najczęściej. Badania nad wodą z cytryną są jednak ograniczone i w tej kwestii powołuje się raczej na badania dotyczące wody bez jakichkolwiek dodatków. W jednym z takich badań naukowcy zaobserwowali, że osoby, które piły wodę przed posiłkiem, jadły mniej niż te, które nie wypijały przed posiłkiem ani kropli. W innym, że picie wody przyspieszało metabolizm. W jeszcze innym, że osoby na niskokalorycznej diecie, które piły 0,5 litra wody przed każdym posiłkiem, po 12 tygodniach straciły o 44 proc. więcej wagi niż osoby stosujące tę samą dietę, które nie piły wody przed posiłkami.

Dietetycy podkreślają, że odpowiednie nawodnienie jest istotne dla utrzymania prawidłowej masy ciała. Nie ma wątpliwości też co do tego, że szklanka wody z cytryną jest zdecydowanie lepszym wyborem dla osób dbających o linię niż soki owocowe czy napoje gazowane. Sam sok z cytryny nie ma wyraźnego wpływu na wagę. Pamiętaj też, że woda z cytryną nie jest cudownym napojem, dzięki któremu łatwo zrzucisz zbędne kilogramy.

Woda z cytryną obniża ciśnienie?

Woda z cytryną zawiera śladowe ilości kilku minerałów, które mogą być korzystne dla utrzymania ciśnienia krwi w ryzach. Zarówno wapń, jak i potas mogą ciśnienie obniżać.

Woda z cytryną zapobiega powstawaniu kamieni w nerkach?

Picie wody z cytryną zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych - złogów minerałów, które mogą gromadzić się w nerkach, prowadząc do ich dysfunkcji. Kamienie nerkowe najczęściej tworzą się ze związków wapnia, związków zwanych szczawianami, związków fosforanów i związków kwasu moczowego. Kamienie szczawianowo-wapniowe, składające się ze związków szczawianów oraz wapnia, występują w ok. 80 proc. przypadków. Zwiększone stężenie cytrynianu (zjonizowana forma kwasu cytrynowego) hamuje krystalizację szczawianów wapnia.  

Powstawaniu kamieni sprzyja również odwodnienie, więc ryzyko możemy zmniejszyć także poprzez sięganie po szklankę wody.

Woda z cytryną poprawia kondycję skóry?

Cytryny bogate są w antyoksydanty - związki, które neutralizują działanie wolnych rodników tlenowych. Wolne rodniki szkodzą m.in. skórze - przyspieszają procesy jej starzenia się i odpowiadają za powstawanie zmarszczek. Poza tym witamina C to składnik wymagany do syntezy kolagenu, potocznie nazywanego "białkiem młodości". Jedną z jego właściwości jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia oraz elastyczności skóry.
Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.