Jak walczyć z rakiem szyjki macicy?

  • Materiał partnerski
  • 12.05.2023
Jak walczyć z rakiem szyjki macicy?
Źródło: Zdjęcie partnera

Rak szyjki macicy to jedna z najczęściej występujących chorób nowotworowych u kobiet. Codziennie w Polsce umiera na niego do 10 kobiet - a to oznacza, że w ciągu roku będzie on przyczyną śmierci niemalże czterech tysięcy osób. Ale rak szyjki macicy wbrew pozorom jest uleczalny i można z nim skutecznie walczyć pod warunkiem, że zostanie szybko zdiagnozowany. Jak więc chronić siebie przed tą chorobą? Kiedy udać się do lekarza? Jakie badania wykonać? Na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę?

  1. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy - co warto wiedzieć na temat tego nowotworu?
  2. Czym charakteryzuje się rak na szyjce macicy?
  3. Na jakie objawy warto zwracać uwagę, co powinno włączyć w głowie czerwoną lampkę?
  4. Jak walczyć z rakiem w obrębie szyjki macicy - rola profilaktyki
  5. Kiedy dokładnie zbadać szyjkę macicy, wykonać badanie ginekologiczne i wykonać cytologię płynną i test na HPV?
  6. Jak znaleźć odpowiedniego lekarza - na co zwrócić uwagę szukając specjalisty?
  7. Kolposkopia Wrocław, ginekolog Wrocław, cytologia - gdzie we Wrocławiu można się zbadać?

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy - co warto wiedzieć na temat tego nowotworu?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów pojawiających się u kobiet. Niezwykle ważną sprawą jest w tym przypadku profilaktyka, ponieważ aż pięćdziesiąt procent chorujących na ten nowotwór to kobiety pomiędzy 40 a 65 rokiem życia. Jeżeli więc chcesz dbać o swoje zdrowie, to warto zdecydować się na takie badanie, jak cytologia wrocław oraz test na HPV. Wynik cytologii, szczególnie tej płynnej, może upewnić cię, że jesteś zdrowa, bądź przeciwnie - wykryć nieprawidłowości zanim jeszcze staną się śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli zrobisz dodatkowo test na hpv to możesz być pewna, że rak szyjki macicy Ci nie zagraża.

Czym charakteryzuje się rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, które dotykają człowieka. Dlaczego podstępnych? Ponieważ można z nim żyć wiele lat i nawet nie wiedzieć, że się go ma. Dopiero gdy rak osiąga ogromne rozmiary i w zasadzie jest już nieuleczalny - wtedy się ujawnia. I gdy pojawią się pierwsze fizyczne objawy, w takich przypadkach może być już za późno. Dlatego tak ważną kwestią jest regularne chodzenie do ginekologa na badania profilaktyczne. 

Na jakie objawy warto zwracać uwagę, co powinno włączyć w głowie czerwoną lampkę?

Najczęstszym wskazaniem do tego, że rak szyjki macicy rozrósł się już do ogromnych rozmiarów jest to, że występuje krwawienie kontaktowe - krwawi się po stosunku czy po badaniu ginekologicznym. W jeszcze późniejszym stadium, rak szyjki macicy powoduje ból miednicy i podbrzusza. Sprawia, że pojawiają się obfite upławy z pochwy, pojawia się także bolesne parcie na stolec i mocz a kończyny dolne mogą być mocno napuchnięte i obrzęknięte. Zaawansowanej chorobie mogą towarzyszyć zaburzenia w oddawaniu moczu.

Jak walczyć z rakiem w obrębie szyjki macicy - rola profilaktyki

Bardzo często kobiety pojawiają się na ginekologii zaburzenia miesiączkowania z powodu zbyt obfitych miesiączek, które nagle zaczęły im się przytrafiać. Jeżeli nie chcesz przeżywać stresów związanych z anomaliami miesiączkowymi, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie poddawanie się badaniom profilaktycznym. Takie badania, jak cytologia, test na HPV czy diagnostyka zaburzeń hormonalnych czy kolposkopia wrocław mogą uratować życie. To właśnie za pomocą takich badań można zawczasu wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. 

Kiedy dokładnie zbadać szyjkę macicy, wykonać badanie ginekologiczne i wykonać test na HPV czy cytologię płynną?

Kiedy zatem zacząć badać szyjkę macicy? Najlepiej jak najszybciej - od 20-25 roku życia warto wykonywać badania cytologiczne nawet raz na rok. Oczywiście jest to idealna częstotliwość, jednak niektórzy lekarze sugerują aby młode kobiety bez wcześniejszych złych wyników cytologicznych badały się raz na trzy lata. Niemniej jednak, nie ma co udawać - im częściej się przychodzi tym większe prawdopodobieństwo, że wykryje się nieprawidłowości we wczesnym stadium. Od 30 roku życiu badaniem zalecanym jest test na HPV wykonywany raz na 3-5 lat zamiast cytologii. 

Jak znaleźć odpowiedniego lekarza - na co zwrócić uwagę szukając specjalisty?

W jaki sposób znaleźć odpowiedniego specjalistę i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Na pewno warto jest zwrócić się do specjalisty, który ma odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu badań wykrywających nieprawidłowości. Istotną kwestią jest również to, żeby miał dostęp do dobrej jakości sprzętu, który pozwoli mu na wykonywanie wielu badań. Najlepiej również, aby taka osoba miała pozytywne nastawienie, była cierpliwa i empatyczna wobec pacjentek. Dzięki temu badanie przestanie być aż tak stresujące. 

Kolposkopia Wrocław, ginekolog Wrocław, cytologia - gdzie we Wrocławiu można się zbadać?

Badanie w kierunku wirusa HPV, badanie kolposkopowe, cytologia oraz po prostu badania kontrolne - najlepiej aby wszystkie one mogły być zrobione w jednym miejscu, aby nie trzeba było się stresować tym, że trzeba jeździć do różnych specjalistów. Warto w tym celu przeszukać internet, dobry ginekolog wrocław z pewnością się znajdzie. Taki, który będzie miał doświadczenie potrzebne w wykonywaniu badań profilaktycznych.

Zapraszamy do Centrum FemiMea gdzie znajdzie się dobry ginekolog wrocław który wykona kolposkopia Wrocław .

 

Materiał zewnętrzny

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.