Nieprzewidywalna pogoda potrafi zrobić swoje. Jest nam zimno, czujemy się ospali, zmęczeni, czasem dopada nas też okropny ból gardła, z którym strasznie ciężko sobie poradzić a przełykanie śliny staje się męczarnią.
Na szczęście recepty, patenty, metody naszych przodkiń wciąż pozostają żywe i pełnymi garściami możemy z nich czerpać. Jakimi miksturami leczyły się nasze mamy, babcie i prababcie, które mikstury szybko i skutecznie uśmierzały nieznośny ból gardła? Sprawdź, czy są ci znane.
6 garści listków babki umieść w rondelku, do którego wcześniej nalałaś pół szklanki wody. Potem to zmiksuj. Następnie dodaj 500 g cukru oraz 200 g miodu. Mieszaj wszystkie składniki i gotuj na małym ogniu. Poczekaj, aż syrop mocno zgęstnieje. Gdy płyn będzie już gotowy go do kilku słoiczków, potem je zakręć i odstaw do góry dnem. Muszą wystygnąć.
Pozbycie się bólu gardła wymaga regularnej kuracji – pij po 2 łyżki nawet 3 razy dziennie.
Syrop ten działa łagodząco, przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
Przepis na płukankę jest równie prosty. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w 2 łyżki suszonej lub świeżej szałwii, 2 łyżki rumianku oraz łyżeczkę soli. Potem wszystko to zalać 400 ml wrzątku i pozostawić pod przykryciem aż do wystygnięcia.
Przestudzonym naparem płucz swoje gardło nie mniej niż 3 razy dziennie przez 5 minut. Codzienna kuracja raz-dwa rozprawi się z nieprzyjemnym bólem, objawy powinny ustąpić już po kilku dniach.
Szałwia charakteryzuje się silnie odkażającym działaniem. Jej napar łagodzi stan zapalny gardła, pomaga też pozbyć się zalegającej w nim wydzieliny. Jego skuteczność jest bardzo duża. Potrafi znormalizować nawet najsilniejszy ból towarzyszący anginie.
Do przygotowanej szklanki wsyp łyżkę siemienia lnianego. Potem zalej je wrzątkiem. Przykryte naczynie odstaw na trochę - poczekaj aż powstanie gęsty kleik. Pij go regularnie po kilka razy dziennie.
Łagodny roztwór działa na każdy rodzaj bólu. Zmniejsza obrzęk gardła związany z infekcją.
GGrinka
Komentarze