Kiedyś jemioła pospolita była uważana za lek niemal na wszystko, obecnie wyciąg z jej pędów i liści stosuje się pomocniczo w leczeniu choroby nadciśnieniowej (obniża ciśnienie tętnicze krwi), poprawia obieg krwi, wykazuje działanie regulujące przemianę materii, wzmaga pracę trzustki, działa wzmacniająco.
Składniki:
Przygotowanie:
Najpierw obieramy jemiołe z liści i je porządnie myjemy pod bierzącą wodą umieszczamy w słoju, a potem zalewamy alkoholem. Jemiołę najlepiej zbierać w okresie od lutego do kwietnia. Szklany pojemnik należy zakręcić i odstawić na dwa tygodnie w ciepłe, ale nienasłonecznione miejsce. Co jakiś czas potrząsamy słoikiem. Po upływie 14 dni dokładnie przecedzamy miksturę, przelewamy do butelek i wstawiamy do lodówki. Zalecana dawka to 25 ml dziennie. Jeżeli użyliśmy mocniejszego alkoholu, pijemy 5-10 ml nalewki dziennie!
Zastosowanie:
W jemiole znajdziemy m.in.: acetylocholinę, tyraminę, flawonoidy, alkaloidy, kwas kawowy i gentyzynowy, lektyny glikoproteinowe, terpenoidy, sterole i syringinę.
Podnosi odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje, usprawnia trawienie, uspokaja i stymuluje proces przemiany materii. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, moczopędne, żółciopędne i rozkurczowe. Po ten trunek powinny regularnie sięgać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową. Pomaga zachować równowagę gospodarki lipidowej. Obniża zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu. Obecne w niej przeciwutleniacze spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu, a także chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych.
A.J.
Komentarze