Szałwia hiszpańska czyli słynne nasiona chia.

  • 24.01.2023
Superfoods - czyli witaminowa bomba w ziarenkach
Źródło: pixabay.com

Odżywcze wartości szałwii hiszpańskiej zostały docenione już przez Azteków i Majów. Jest to roślina pochodząca z centralnej i południowej części Meksyku oraz Gwatemali. Ma ona nieduże, fioletowe lub białe kwiaty oraz szerokie liście. Owoce szałwii hiszpańskiej zawierają liczne nasiona o owalnym kształcie, które nazwane są nasionami chia. Po zebraniu nasiona przechowuje się do 4 lat bez uszczerbku na jakości oraz zawartości substancji odżywczych.

Nasiona chia to bogactwo wapnia, żelaza, potasu, magnezu, cynku, witamin z grupy B, witaminy C, A, E, a przede wszystkim kwasów Omega 3 i Omega 6. Warto pokreślić, że stosunek Omega 3 do 6 wynosi 1: 3! Jest to bardzo rzadko spotykana proporcja, a jak wiadomo w codziennej diecie powinniśmy spożywać więcej kwasów Omega 3 niż Omega 6. 

Dla kogo są ziarenka Chia?
Ze względu na zawartość witamin z grupy B  jes polecana wszystkim osobom z problemami układu krążenia, tj. osobom z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem, miażdżycą oraz osobom po zawałach. Szałwia hiszpańska zawiera bowiem witaminę B2, która bierze udział w prawidłowych funkcjonowaniu nabłonka naczyń krwionośnych oraz współuczestniczy w przemianach tłuszczów i aminokwasów. Oprócz witaminy B2 nasiona zawierają również witaminę B1, zwaną tiaminą, a także witaminę B3, czyli PP. Ta druga bierze udział w syntezie oraz rozkładzie tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Ponadto reguluje poziom cholesterolu we krwi, a także obniża ciśnienie poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Nasiona szałwii hiszpańskiej powinny znaleźć się również w diecie kobiet w ciąży, młodzieży uczącej się, studentów oraz sportowców czy osób aktywnych fizycznie, ze względu na dużą zawartość minerałów. Osoby na diecie wegańskiej w nasionach znajdą 91 ze 100 aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Pownny je spożywać rówznież osoby z zaparciami czy z zaburzeniami perystaltyki jelit. Mają one dużą zawartością błonnika pokarmowego. 

Jak spożywać?

Chia można je zmielić i stosować jako dodatek do zup, jogurtów,koktajli czy sosów. Spożywane w całości z jogurtem smakują wyśmienicie!

NASIONA CHIA Z JOGURTEM
3 łyżki nasion chia
kubeczek jogurtu naturalnego
banan

Jogurt wlewamy do salaterki. Do jogurtu dodajemy nasionka chia, całość mieszamy i odstawiamy do lodówki na noc. Jogurt pod wpływem nasionek zmieni konsystencję na żelowatą. Na jogurt kroimy banana. Mogę polecić również wersję z dżemem niskosłodzonym. Zamiast banana na górę wykładamy 2 łyżki dżemu.

PUDDING Z NASION CHIA
250 ml mleka roślinnego;
1/2 szklanki nasion chia
2 łyżki miodu naturalnego;
mango

Mleko miksujemy z 2 łyżkami miodu. Do napoju mlecznego dodajemy nasionka chia i odstawiamy na noc do lodówki. Rano blendujemy mango i dodajemy na górę puddingu.

Smacznego!

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.