Domowy izotonik: Szybki przepis na zdrowy napój regeneracyjny

  • 24.07.2023
Domowy izotonic
Źródło: pixabay.com

Hidracja jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej, gdy organizm intensywnie się wyczerpuje. Jednym z popularnych napojów, stosowanych przez sportowców i osoby aktywnie trenujące, jest izotonik. Izotonik to napój o właściwościach izotonicznych, który pomaga przywrócić równowagę elektrolitową i nawodnienie organizmu. Chociaż na rynku dostępne są gotowe wersje tego napoju, warto zastanowić się nad przygotowaniem domowego izotoniku, który jest nie tylko smaczny, ale również bardziej naturalny i pozbawiony sztucznych dodatków. W tym artykule podzielimy się prostym przepisem na zdrowy i odżywczy domowy izotonik, który pomoże Ci zadbać o odpowiednie nawodnienie podczas intensywnych aktywności fizycznych. Gotowi do odkrycia tajemnicy tego energetyzującego napoju? Przygotujmy razem nasz własny domowy izotonik i czerpmy korzyści dla zdrowia i dobrej formy fizycznej!

Skadniki:

  • Woda - 1 litr
  • sok z cytryny - 2 łyżki
  • sok z limonki - 1 łyżka
  • miód lub cukier ok 40 - 60 g cukru
  • mięta świeża - 10 liści
  • sól - 1 g
  • kostki lodu

Wykonanie:

Wodę przelewamy do kielicha blendera. Dodajemy sok z cytryny, sok z limonki, miód i sól. Całość krótko blendujemy, aby składniki dobrze się wymieszały.

Izotoniki – dla kogo są przeznaczone?

W ostatnich latach obserwuje się zwiększone spożycie izotoników. Nie są to już napoje wybierane wyłącznie przez sportowców czy osoby rekreacyjnie uprawiające sport. Zwiększenie zainteresowania napojami izotonicznymi widać m.in. wśród młodzieży. 
Należy jednak pamiętać, że częste spożywanie napojów izotonicznych może doprowadzić do dostarczania do organizmu nadmiernej ilości cukrów prostych i soli. 

Taki sposób odżywiania to prosta droga do nadwagi czy otyłości. Wysokie ilości sodu prowadzą do zaburzeń w metabolizmie tkanki tłuszczowej. Cukry proste zawarte są przede wszystkim w żywności o niskiej wartości odżywczej, a więc zwiększanie ich udziału pogarsza jakość diety. 

Jeśli chodzi o sól, jej długotrwałe spożywanie w nadmiarze może doprowadzić do rozwinięcia chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze czy udar mózgu, a także raka żołądka. 
Optymalny poziom spożycia sodu (nie soli) to wartości poniżej 1500 mg na dobę. 

Przeliczając to na główne źródło sodu, czyli właśnie sól kuchenną, daje nam to maksymalnie jedną płaską łyżeczkę dziennie.  

W związku z tym dodatkowe źródło soli w postaci izotoniku nie powinno być elementem codziennej diety. Izotonik można włączyć wówczas, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na wodę i elektrolity.

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.