Bolesna zmiana w obrębie jamy ustnej może okazać się aftą. Co to dokładnie jest? Afty to typ owrzodzeń, przyjmujących postać nadżerek. Najczęściej pojawiają się na błonie śluzowej jamy ustnej czyli: na języku, na ustach, na wewnętrznej stronie policzków, w gardle, na dziąsłach. Jak wygląda afta? Zazwyczaj ma ona wielkość od 1 mm do aż 2 cm. Charakteryzuje się czerwoną obwódką i białym nalotem, przybiera owalny lub okrągły kształt. Przy pojawieniu się afty często obserwuje się też powiększenie sąsiadujących węzłów chłonnych.
Domowe sposoby na afty:
Przelewamy powstały roztwór do czystej buteleczki typu spray. Opryskujemy miejsca w których występują afty. Pamiętamy aby wstrząsnąć butelką przed każdym użyciem. Bakteriobójcze i przeciwzapalne działanie olejków eterycznych przyspieszy gojenie aft, będzie również kojące.
Jeśli przyszło Wam mierzyć się z aftami, musimy pamiętać że ta dolegliwość nie ustąpi z dnia na dzień. Powinniśmy więc stosować się do kilku zasad, które pomogą skrócić czas borykania się z problemem:
- unikamy parzących potraw, wrzącej herbaty / kawy. Wysoka temperatura tylko rozdrażni afty
- w miarę możliwości rezygnujemy z ostrych potraw, oraz tych przesadnie słonych / kwaśnych,
- spożywamy więcej potraw zawierających witaminy A, B, E oraz kwas foliowy i żelazo
- nie rozdrapujemy oraz nie dotykamy aft brudnymi rękami
A.J.
Komentarze