Czkawka - męczący odruch

  • 09.02.2023
jak poradzić sobie z czkawką
Źródło: pixabay.com

Czkawka jest odruchem, kontrolowanym przez specjalny ośrodek w mózgu. Polega na nagłym i mimowolnym skurczu przepony i mięśni międzyżebrowych, czyli mięśni, które odpowiadają za wciągnięcie powietrza do płuc – wdech. Jednak w przeciwieństwie do typowego oddychania, równocześnie występuje nagłe zamknięcie krtani na poziomie głośni. W wyniku tego powietrze nie jest wciągane do płuc w sposób ciągły, jak podczas wdechu, lecz w sposób niepełny i przerywany. Efektem jest charakterystyczny odgłos, przykry dla osoby, która doświadcza napadu czkawki. Zwykle czkawka trwa kilka minut i samoistnie ustępuje.

Czkawka u dzieci
Czkawka jest częsta u noworodków i niemowląt, u których żołądek jest niedostatecznie wykształcony, za mały i zbyt szybko się wypełnia, zwłaszcza gdy dziecko łapczywie przyjmuje pokarm. Jest to dość naturalne. Częstość i nasilenie czkawki zmniejsza się wraz z dojrzewaniem niemowlęcia i jego narządów.

Sposoby na czkawkę:

Woda -  Przygotuj szklankę niegorącej wody. Ściśnij jedną dłonią nos, a drugą małymi łykami lub miarą małej łyżeczki – równo i raz za razem przełykaj wodę, do momentu, gdy nie będziesz już dłużej w stanie powtarzać tej czynności lub… czkawka ustanie.

Wstrzymaj oddech - Nabierz powietrza i wstrzymaj oddech na kilka minut (tak długo jak będziesz w stanie). Może nie jest to najprzyjemniejszy sposób ale często skuteczny.

Wycisz się - Czkawkę wywołuje zwykle stresująca lub zaskakująca sytuacja, np. zakrztuszenie. Ten tik nerwowy potrafi zwalczyć skupienie myśli oraz regularny, oczyszczający wdech i wydech.

Cukier - Nabierz na małą łyżeczkę cukru (nie przesadzaj z ilością), włóż pod język i zaczynamy ssać. 

Picie - ciepła herbata, rumianek lub mięta, woda z cytryną, napoje gazowane

 

Pamiętaj że krótkotrwałe epizody czkawki nie wymagają żadnych badań diagnostycznych. Pojawienie się czkawki przedłużającej się lub przewlekłej >48h, wymaga zgłoszenia się do lekarza. 

Czkawka przewlekła może mieć inne znaczenie np.:

  • choroby ośrodkowego układu nerwowego – udar mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, uraz głowy, guz mózgu, stwardnienie rozsiane, wodogłowie,
  • zaburzenia metaboliczne – cukrzyca, mocznica małe stężenie sodu lub wapnia we krwi, hipokapnia,
  • spożywanie alkoholu, nikotyna,
  • leki – barbiturany, benzodiazepiny, metyldopa, deksametazon, leki stosowane w chemioterapii,
  • choroby narządów szyi i klatki piersiowej – zapalenie krtani i gardła, wole, nowotwory szyi, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, rak płuca, zapalenie płuc i opłucnej, zawał serca, nowotwory przełyku, guzy śródpiersia, przepuklina przeponowa, refluks żołądkowo-przełykowy,
  • choroby narządów jamy brzusznej – rak żołądka, zapalenie żołądka, choroba wrzodowa, rozdęcie żołądka (jedna z najczęstszych przyczyn), krwawienie z przewodu pokarmowego, rak trzustki, zapalenie trzustki, powiększenie wątroby lub śledziony, niedrożność jelit, choroby zapalne jelit, zapalenie otrzewnej,
  • czkawka psychogenna (na tle psychicznym).

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.