Co to są nowalijki? Co z nich przyrządzić?

  • 06.06.2023
Nowalijki - wiosenne warzywa
Źródło: pixabay.com

Nowalijki - co to takiego? Określeniem tym nazywa się młode wiosenne warzywa, takie jak sałata, pomidory, rzodkiewki, ogórki, marchewka, szczypiorek, cebula dymka, natka pietruszki, młode listki buraków czy rzeżucha.

Dlaczego warto jeść młode wiosenne warzywa?

Do zalet nowalijek zaliczyć można między innymi to, że skutecznie usprawniają one procesy trawienia, czego zasługą jest wysoka zawartość błonnika oraz składników aktywnych. To doskonały sposób na pozbycie się uciążliwych wzdęć czy zaparć. 
Nowalijki wiosenne doskonale odżywiają bakterie jelitowe. Zdrowa flora bakteryjna przekłada się na wysoką odporność organizmu. Chcąc dostarczyć jelitom cennych składników, warto wzbogacić dietę o cebulę dymkę oraz pora. 
Kolejny atut nowalijek to znakomite oczyszczanie organizmu. Warzywa te bogate są zarówno w chlorofil, jak i aktywne substancje. Wyjątkowo cenna jest pietruszka, która nie tylko pomaga w usuwaniu tłuszczu i toksyn z narządów, lecz również regeneruje komórki i usprawnia pracę nerek.

Bez względu na ogólny sposób żywienia, odpowiednia ilość warzyw w naszym menu jest uznawana za istotny element profilaktyki wielu chorób: otyłości, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów.

Czym kierować się wybierając nowalijki w sklepie?

Szczególną uwagę zwróć na ich świeżość. Młode wiosenne warzywa powinny mieć zielone liście pozbawione przebarwień czy pierwszych oznak gnicia. Ich bulwy muszą być natomiast jędrne i gładkie. Niemniej istotną kwestią jest zapach wiosennych warzyw. Warte zakupu, czyli – krótko mówiąc – zdrowe i świeże nowalijki, powinny mieć delikatny, ale wyraźnie wyczuwalny aromat.

Co można zrobić z nich do jedzenia?

Botwinka

2 litry bulionu, 2 młode marchewki, 1 pietruszkę, ok.0.5 kg botwinki wraz z buraczkami, 200 ml śmietany 18%, 1 łyżeczkę mąki pszennej, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżkę masła.

Aby ją przygotować, wstaw do gotowania bulion. Marchewkę i pietruszkę obierz, a następnie zetrzyj na tarce z dużymi oczkami. Warzywa dodaj do gotującego się bulionu i pozostaw na około pięć minut. W tym czasie dokładnie umyj botwinkę. Liście posiekaj, a buraczki zetrzyj na używanej wcześniej tarce. Dodaj do wywaru i gotuj na wolnym ogniu przez kilka kolejnych minut. W osobnym naczyniu mąkę wymieszaj z trzema łyżkami zimnej wody i śmietaną. Wlej do gotującej się zupy i dodaj masło. Dopraw sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Podawaj z gotowanym na twardo jajkiem lub młodymi ziemniaczkami z koperkiem.

Wiosenny twarożek z tofu i młodej rzodkiewki

180 g tofu naturalnego, 3 łyżki kwaśnej śmietany roślinnej, 1 łyżeczkę płatków drożdżowych, 1 ząbek czosnku, 3 młode rzodkiewki, młody szczypiorek, sól i pieprz.

Ten wegański twarożek to świetna propozycja na roślinne śniadanie. Przygotowując go, zacznij od drobnego posiekania rzodkiewek i szczypiorku. W misce widelcem rozgnieć tofu i dodaj śmietanę, płatki drożdżowe oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Wymieszaj, dodaj sól oraz pieprz i ponownie przemieszaj. Dorzuć pokrojone wcześniej młode warzywa i jeszcze raz zamieszaj. Podawaj z pieczywem.

 

A.J.

Komentarze (1)
  • Wiosenny pożeracz
07-06-2023 13:01:21

Warzywka.. Czyli to co lubie ❤

Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.