Domowa apteczka, czyli jak poradzić sobie z majowymi kontuzjami?

  • 18.05.2022
Domowa apteczka, czyli jak poradzić sobie z majowymi kontuzjami?
Źródło: pixabay.com

Nieprzyjemne kontuzje doznane podczas wiosennych pieszych wycieczek mogą popsuć nam nastrój. Nikt nie lubi odczuwać bólu i dyskomfortu. Jak szybko sobie pomóc? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Skaleczenia 
Niewielkie otarcia skóry i małe ranki możesz śmiało przemywać naparem z nagietka. Ma on właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Tym samym przyspiesza gojenie się ran. 
Z kolei na otarcie naskórka i miejsce ukąszenia komara dobrym pomysłem będzie przyłożenie rozgniecionych liści babki lancetowatej czy żyworódki. Akubina zawarta w soku z babki działa jak antybiotyk. Podobnie jest z żyworódką. 

Opuchlizna 
Przy spuchnięciach, zwichnięciach, siniakach i stłuczeniach sprawdzają się dobrze schłodzone liście kapusty. Do zrobienia okładu wybierz te ze środka główki. Nakłuj je widelcem tak ,aby puściły cenny sok. Schłodzony liść połóż w opuchnięte miejsce i owiń bandażem. W tego typu sytuacjach pomocne są też okłady z gazy nasączone octem. 

Stłuczenia i zwichnięcia 
Stłuczony czy zwichnięty staw należy szybko schłodzić. Najszybsze i najłatwiejsze będzie użycie kostek lodu owiniętych ręcznikiem. Lód zmniejsza obrzęk i uśmierza ból. W przypadku stłuczenia zbawienny będzie roztwór czosnku i oliwy – 5 rozgniecionych ząbków i 2 łyżki oliwy. Nasączoną płynem gazę co jakiś czas przykładaj do miejsca urazu. 
Przy zwichnięciu nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który w profesjonalny sposób będzie w stanie nastawić nadwyrężony staw. Samodzielne wykonanie tej czynności może tylko pogorszyć sytuację. Grozi pogłębieniem kontuzji. 

 

Gabriela Grinka

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.