Domowa apteczka, czyli jak poradzić sobie z majowymi kontuzjami?

  • 18.05.2022
Domowa apteczka, czyli jak poradzić sobie z majowymi kontuzjami?
Źródło: pixabay.com

Nieprzyjemne kontuzje doznane podczas wiosennych pieszych wycieczek mogą popsuć nam nastrój. Nikt nie lubi odczuwać bólu i dyskomfortu. Jak szybko sobie pomóc? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Skaleczenia 
Niewielkie otarcia skóry i małe ranki możesz śmiało przemywać naparem z nagietka. Ma on właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Tym samym przyspiesza gojenie się ran. 
Z kolei na otarcie naskórka i miejsce ukąszenia komara dobrym pomysłem będzie przyłożenie rozgniecionych liści babki lancetowatej czy żyworódki. Akubina zawarta w soku z babki działa jak antybiotyk. Podobnie jest z żyworódką. 

Opuchlizna 
Przy spuchnięciach, zwichnięciach, siniakach i stłuczeniach sprawdzają się dobrze schłodzone liście kapusty. Do zrobienia okładu wybierz te ze środka główki. Nakłuj je widelcem tak ,aby puściły cenny sok. Schłodzony liść połóż w opuchnięte miejsce i owiń bandażem. W tego typu sytuacjach pomocne są też okłady z gazy nasączone octem. 

Stłuczenia i zwichnięcia 
Stłuczony czy zwichnięty staw należy szybko schłodzić. Najszybsze i najłatwiejsze będzie użycie kostek lodu owiniętych ręcznikiem. Lód zmniejsza obrzęk i uśmierza ból. W przypadku stłuczenia zbawienny będzie roztwór czosnku i oliwy – 5 rozgniecionych ząbków i 2 łyżki oliwy. Nasączoną płynem gazę co jakiś czas przykładaj do miejsca urazu. 
Przy zwichnięciu nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, który w profesjonalny sposób będzie w stanie nastawić nadwyrężony staw. Samodzielne wykonanie tej czynności może tylko pogorszyć sytuację. Grozi pogłębieniem kontuzji. 

 

Gabriela Grinka