Co zrobić by mózg był sprawny przez długie lata? – cenne porady

  • 05.07.2022
Co zrobić by mózg był sprawny przez długie lata? – cenne porady
Źródło: pixabay.com

Mózg, tak samo, jak mięśnie trzeba odpowiednio traktować, trenować. Jak go wspomagać? Porcja ważnych zaleceń stanowi odpowiedź na nurtujące cię pytanie. Jesteśmy przekonani, że zaprezentowane propozycje poprawia jakość twojego życia. Nie wahaj się i sprawdź, co znajduje się w I części poradnika.

Jak dbać o mózg?

Przykładaj wagę do dobrego snu

Dobry sen to czas głębokiego relaksu i regeneracji. W tym wyjątkowym stanie w mózgu rozkładają się płytki beta – amyloidowe będące jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju choroby Alzheimera.

Pamiętaj, że stały rytm dnia pomaga w zasypianiu. Ważne jest, by kłaść się i wstawać zawsze o tej samej porze. Najlepiej nie odsypiać w weekendy.

 

Kontroluj ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu

Konsekwentne mierzenie ciśnienia, cukru i cholesterolu może zapobiec groźnej miażdżycy często doprowadzającej do udaru niedokrwiennego mózgu.

Co najmniej raz w roku badaj stężenie cukru we krwi oraz poziom cholesterolu. Regularnie mierz też swoje ciśnienie.

 

Nie zapominaj o relaksie

Niezmiennie utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, wyniszcza neurony, co w konsekwencji może przyczynić się do powstawania niebezpiecznych stanów zapalnych w organizmie.

Nie zapominaj o sobie, każdego dnia znajdź czas na relaks, chociaż 5 minut.

W chwili przeznaczonej na odpoczynek ważne jest, byś usiadła wygodnie i skoncentrowała się na oddechu. Pojawiającym się myślom daj odejść, odpłynąć. Skupiaj się na swoim wnętrzu, ciele. Dzięki temu ćwiczeniu będziesz odprężona i wyciszona. W prosty sposób obniżysz stopień kortyzolu.

 

Spotykaj się ze znajomymi

Spotkania z ludźmi to wspaniała okazja do rozmów, wymiany poglądów, opowiadania dowcipów, historii i anegdot. Takie sytuacje sprzyjają twojej pamięci. Za każdym razem do niej sięgasz, mówisz z głowy, łączysz fakty, układasz pełne zdania. Doskonalisz umiejętności społeczne, językowe, ale też niezwykle cenną zdolność kojarzenia. Nie mamy wątpliwości, że jest to najprzyjemniejsza gimnastyka umysłu.

Ucz się języków obcych

Ta aktywność doskonale wspiera rezerwę poznawczą – zbiór komórek nerwowych, wiedzy oraz inteligencji. Wysoka rezerwa poznawcza zmniejsza ryzyko pojawienia się tzw. choroby otępiennej np. alzheimera.

Dla zadowalających efektów rekomenduje się naukę kilku słówek dziennie.

 

Graj w gry planszowe lub komputerowe

Strategiczne gry planszowe czy komputerowe usprawniają funkcjonowanie płata czołowego kory mózgowej. Wspomagają pamięć, utrzymują ja na dobrym poziomie – mało zapominasz, często wykazujesz się obszerniejszą wiedzą.

Podejmuj się tej aktywności 1 – 2 razy w tygodniu, graj ok. 45 minut.

 

Czytaj kryminały

Nasz mózg uwielbia wyzwania. Intrygujący kryminał ze złożoną fabułą i skomplikowanymi bohaterami to dla niego najlepsze wyzwanie. Kryminał zawiera zagadkę, którą pragniemy rozwiązać. Uważnie śledzimy rozwój wydarzeń, przewidujemy, wymyślamy następne zwroty akcji i zakończenie. Czytanie pobudza i poprawia pracę mózgu, wzmacnia funkcjonowanie kory przedczołowej. Sięgaj po kryminały, tak często, jak tylko się da.

 

Gabriela Grinka

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.