Dzień Kobiet - historia święta. Kiedy obchodzimy Dzień Kobiet?

  • 17.02.2023
Skąd wziął się dzień kobiet
Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto, które jest wyrazem szacunku dla płci pięknej ale także upamiętnieniem "ofiar" walki o równouprawnienie kobiet. Jeśli chcesz się dowiedzieć skąd wzięło się to święto, przeczytaj poniższy artykuł.

Cofnijmy się do czasów starożytnych...
Początki Dnia Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami. Są przekazy mówiące, że oddawanie czci kobietom związane jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia. 

Bliska przeszłość..
Pierwszy raz Dzień Kobiet był obchodzony w 1909 roku w Nowym Jorku. Został on zorganizowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Ponoć miał upamiętniać kobiety pracujące w fabryce bawełny, które w 1857 roku zorganizowały strajk, aby uzyskać krótszy dzień pracy i takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymywali mężczyźni. Wtedy jednak świętowano nie 8 marca, a 28 lutego. Rok później amerykańskie socjalistki przed posiedzeniem generalnym Drugiej Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze zaproponowały ustanowienie corocznego Dnia Kobiet – święta służącego krzewieniu idei praw kobiet (m.in. do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych czy zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy). Ustanowienie zostało przyjęte w drodze głosowania, choć nie ustalono konkretnej daty.
W związku z brakiem dokładnej daty, na przestrzeni lat obchodzono Dzień Kobiet w różne dni. 19 marca w 1911 roku po raz pierwszy obchodzono święto w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Z czasem jednak dniem utożsamianym z tym świętem stawał się 8 marca. Ma to związek m.in. ze strajkiem kobiet w Rosji, które protestowały w 1913 i 1917 mimo zakazu władz. W 1917 rozpoczęły rewolucję lutową – po czterech dniach car abdykował, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Po rewolucji październikowej tego samego roku, 8 marca w Rosji stał się oficjalnym świętem dla kobiet. Warto dodać, że data ta jest również utożsamiana z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne.

Teraźniejszość...
Dziś Dzień Kobiet obchodzony jest przez mieszkanki takich krajów, jak Albania, Chiny, Białoruś, USA, Rosja czy Polska. Data 8 marca ważna jest bowiem dla wielu kobiet, które utożsamiają się z działaniami swoich prababek na rzecz równości. W dalszym ciągu w wielu miejscach na świecie kobiety traktowane są w inny sposób niż mężczyźni – tylko dlatego, że są kobietami.
Kiedy w Polsce zaczęto obchodzić Dzień Kobiet, jednym z najpopularniejszych symboli stały się goździki. Typowymi prezentami były również ręczniki, ścierki kuchenne czy perfumy. Koniecznie trzeba było to uwiecznić na zdjęciu, co rzecz jasna było częścią propagandy umacnianej przez partię.

Po 1989 r. Dzień Kobiet stracił swój komunistyczny wydźwięk. Tradycja przetrwała, jednak święto obchodzone jest w znacznie korzystniejszej atmosferze, bez politycznych odniesień. Co roku 8 marca panie otrzymują kwiaty, prezenty oraz życzenia od mężczyzn. Goździki wciąż są niezwykle popularnym kwiatem, choć obok nich królują także tulipany i czerwone róże.

Co kupić kobiecie na Dzień Kobiet?

Prezenty na Dzień Kobiet

-drobna biżuteria
-kwiaty
-karta prezentowa
-voucher
-wyjątkowy wieczór w domu
-bilety do kina/teatru/na musical
-kawa
-słodycze
-urządzenia do stylizacji włosów

 

A.J.

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.