Mikołajki to rocznica śmierci obchodzona 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry żyjącego w IV. Na ten dzień z niecierpliwością czekają dzieci, jak i dorośli! Jest to czas obdarowywania się prezentami a dlaczego? Przeczytacie poniżej.
Święty Mikołaj
Urodził sie on między 250 a 286 rokiem naszej ery, niestety nie znamy dokładnej daty ponieważ w różnych źródłach są różne daty.
Pewnym jest natomiast, że Mikołaj wywodził się z bardzo zamożnej rodziny z Patary, położonej w zachodniej Lykii, prowincji Azji Zachodniej, na terenach obecnej Turcji. Według zapisów, rodzice pozostawili Mikołajowi fortunę, którą rozdał ubogim a sam został w 300 roku biskupem i zarządzał diecezją w stolicy Myry. W trakcie swojej posługi słyną ze świętości, poświęcenia i cudów.
Najpopularniejsza legenda dotycząca św. Mikołaja opowiada o posagu, jaki ofiarował córkom biednego kupca, ratując je tym samym przed sprzedaniem do domu publicznego.
Święty Mikołaj był też ofiarą prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Biskup został nie tylko uwięziony, ale i zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron. Dopiero w 313 roku po uprawomocnieniu przez cesarza Konstantyna chrześcijaństwa, Mikołaj został uwolniony i mógł wrócić do Myry. Święty zmarł około 350 roku, a data jego śmierci stała się dniem jego wspomnienia aż do dziś.
Obecnie jednak tę postać bardziej kojarzymy z brodatym staruszkiem ubranym w czerwony kombinezon, który podróżując z reniferami na latających saniach wręcza prezenty wszystkim grzecznym dzieciom. Jest to jednak zaciągnięte z amerykańskich obchodów. Więc święty Mikołaj tak naprawdę nie powinien nam się kojarzyć z siwym dziadkiem ubranym na czerwono, a z postacią hojnego biskupa, który oddał całe swoje bogactwo.
Zwyczaje mikołajkowe
Nie we wszystkich krajach Mikołaj odpowiada za przynoszone dzieciom prezenty. We Włoszech oraz Hiszpanii tradycyjne mikołajki nie są obchodzone. Alternatywą dla Mikołajek dla dzieci znad Morza Śródziemnego jest Befan - staruszek, który latając na miotle, wrzuca przez komin prezenty. Na Półwyspie Iberyjskim podarunki przynoszą zaś trzej królowie. Natomiast na wschodzie Europy. Dzieci otrzymują prezenty od Dziadka Mroza - jest on podobny do postaci świętego Mikołaja - nosi on futrzaną czapkę oraz błękitny lub srebrny kożuch.
Współcześnie również dzień św. Mikołaja to głównie święto dla najmłodszych. Rodzice podrzucają dzieciom prezenty pod poduszki lub zostawiają je koło łóżka swoich maluchów w nocy z 5 na 6 grudnia. W szkołach i przedszkolach urządza się zabawy mikołajkowe.
A.J.
Komentarze