Gdy za oknem chłodno, śniadanie powinno być ciepłe, bo temperatura jedzenia ma znaczenie dla ogrzania organizmu. Pamiętaj, by nie pomijać źródeł pełnowartościowego białka – dobrym przykładem są jajka w każdej postaci, ale także mięso, ryby, sery, nasiona roślin strączkowych. Śniadanie pomaga rozbudzić się organizmowi, dostajemy pierwszą dawkę energii, która pozwala rozgrzać organizm. Bez tego posiłku organizm musi korzystać z rezerw energii zmagazynowanej w ciele. Niestety, spalanie tkanki tłuszczowej z organizmu bez odpowiedniego poziomu glukozy we krwi powoduje niepełne spalanie tłuszczu i wytwarzają się tzw. ciała ketonowe, które mają niekorzystne działanie na organizm!
Owsianka
Składniki:
Przygotowanie:
Płatki owsiane, pestki, żurawinę i przyprawy zalewamy wrzątkiem minimalnie nad powierzchnię płatków i zostawiamy na noc. Rano podgrzewamy, dodajemy jabłko starte na grubych oczkach i pokrojoną pomarańczę. Nakładamy na miseczki, polewamy miodem i zajadamy. Taka owsianka idealnie napęcznieje przez noc. Dlatego jest dużo smaczniejsza niż zrobiona „na świeżo”.
Jaglanka z kiwi
Składniki:
Przygotowanie:
1 szklankę kaszy wsypujemy do rozgrzanego rondla. Następnie prażymy do uzyskania pięknego ciepłego zapachu i złocistego koloru. Później zalewamy 2 szklankami gorącej wody, dodajemy trochę soli, łyżeczkę oleju i plasterek imbiru i gotujemy pod przykryciem 10 minut. Po ugotowaniu zostawiamy w garnku na kilka kolejnych minut, a następnie wyciągamy imbir. Ucieramy jabłko na tarce z dużymi oczkami i mieszamy z kaszą. Przekładamy kaszę do miseczek i dodajemy pokrojone kiwi. Następnie każdą porcję polewamy łyżką płynnego miodu.
Grzanki
Składniki:
Przygotowanie:
Przede wszystkim pomidory obieramy ze skórki i kroimy w kosteczkę. Następnie na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy pokrojonego pomidora i smażymy ok. 3 min bez mieszania. Następnie na podsmażonego pomidora wbić jajka i doprawić solą oraz pieprzem. Później układamy kawałki sera i posypujemy suszonym oregano. Oczywiście smażymy do czasu, aż białka jajek będą ścięte. Z pewnością dobrze jest podawać ze świeżymi ziołami ( natka, bazylia, kolendra). Dodatkowo można podawać z grzanką posmarowaną masłem czosnkowym.
Racuchy z jabłkiem i cynamonem
Składniki:
Przygotowanie:
Mąkę, cukier puder, sodę oczyszczoną wsypujemy do miski i mieszamy. Dodajemy jajko i mleko. Następnie mieszamy. Jabłka obieramy i kroimy na ćwiartki. Następnie usuwamy gniazda nasienne i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Oczywiście dodajemy do ciasta i mieszamy. Wykładamy po łyżce na rozgrzaną patelnię i smażymy ok. 1,5 min. Następnie obracamy i podobnie smażymy ok. 1,5 min. Podajemy z cukrem pudrem lub dżemem.
A.J.
Komentarze