W Polsce pojęcie ,,helikopterowych rodziców” nie jest jeszcze rozpowszechnione tak, jak ma to miejsce w USA (ang. helicopter parents). Mniejsza popularność i świadomość występowania tego zjawiska nie oznacza, że nie dotyczy ono Polski. Wręcz przeciwnie od lat mamy z nim do czynienia.
Nadmiernie kontrolujący rodzice to niestety częsta sytuacja w rodzinie. Kim są i jak się zachowują? Specjaliści od psychologii dziecka i rodziny postanowili odpowiedzieć na to nurtujące nas ostatnio pytanie.
Helikopterowi rodzice to osoby, które przywiązują nadmierną wagę do spraw swoich dzieci: nieustannie czuwają nad nimi, krążą nad ich głowami niczym helikoptery i patrolują każdy punkt i etap ich rozwoju. Nad dziećmi mają niemal całkowitą kontrolę. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że taka postawa jest wręcz wskazana, przecież są one zadbane, nie brakuje im uwagi, mają spełnione wszystkie potrzeby i ogólnie rzecz biorąc, znajdują się w naprawdę dobrym położeniu. Niestety, jak podkreślają psychologowie to tylko pozorne złudzenie!
Prawda nie wygląda już tak kolorowo. Na dłuższą metę postawa helikopterowych rodziców może wyrządzić dzieciom krzywdę, i to naprawdę sporą. Odbieranie im wolności, możliwości podejmowania własnych decyzji i wyborów, a także prawa do ponoszenia porażek może przyczynić się do późniejszego poczucia niedopasowania do świata, a nawet nieporadności życiowej (większe problemy i wyzwania w dorosłości).
Psychologowie nie mają wątpliwości, że strasznie szkodliwa i bezlitosne w skutkach jest zabieranie dziecku wolność i swobody. I jak mówią takie działanie to wypisz wymaluj domena helikopterowych rodziców.
Zdaniem psychologów każde dziecko ma swój indywidualny pęd, by rozwijać się ku autonomii. Niestety zaborcza miłość rodziców, którzy nie pozwalają złapać dziecku oddechu, często je ogranicza. Co sprawia, że pociechy rozwijają wolniej, a w życiu borykają się z większym poczuciem winy.
Sprawdźmy, co jeszcze wymienili psychologowie. Jacy są helikopterowi rodzice:
Helikopterowi rodzice chcą, by ich pociecha nie doświadczała niepowodzeń czy porażek. Dlatego dbając pozornie o dobro pociechy, trzymają ją pod kloszem bezpieczeństwa. A to na przyszłość nie jest dobrą wróżbą.
Gabriela Grinka
Komentarze