W końcu wiosna! Słychać ptaki. Kwitną przebiśniegi, krokusy i żonkile, a drzewa zaczynają wypuszczać liście i pąki. Nadchodzi czas intensywnego wzrostu, choć temperatura wcale nie jest jeszcze aż tak wysoka. Co możemy zasiać lub zasadzić w naszym ogrodzie w takim okresie?
Luty i marzec to pierwsze miesiące, w których przyroda powoli budzi się z zimowego snu. To idealny czas, by zaplanować pierwsze zasiewy niektórych ziół, warzyw i kwiatów.
Koniec zimy to dobry czas na wysiew warzyw przeznaczonych na kiełki. W celu dokonania zasiewu do pojemników wysiewamy nasiona na kiełki rzodkiewki, kiełki fasoli mung, kiełki lucerny, kiełki rzodkwi, kiełki słonecznika, kiełki rzeżuchy, kiełki soczewicy i kiełki brokułu.
Początek wiosny nadaje się także do wysiewu wczesnych ziół. Aby mieć dostęp do naturalnych, domowych przypraw, możemy zacząć hodować na parapecie estragon, szałwię lekarską, rozmaryn, bazylię i majeranek. W naszym domowym ogródku może zamieszkać werbena patagońska, nasiona petunii, lewkonia, uprawa z nasion chabra wielkogłówkowego, heliotrop, a nawet niecierpek.
Nasiona kwiatów wysiewamy do skrzynek o dobrze nawodnionym podłożu i umieszczamy je w ciepłym i mocno oświetlonym pomieszczeniu. Na koniec przykrywamy je przezroczystą folią i pamiętamy, że miejsce wzrostu roślin powinno być wolne od przeciągów.
Już od marca zaczynamy dbać o swój ogród lub działkę. Grabimy, przycinamy, opryskujemy. Możemy sadzić byliny i krzewy ozdobne (np. maliny i jeżyny), ale przede wszystkim skupiamy się na przygotowaniu ziemi – spulchniamy glebę, nawozimy, a kiedy ustąpią mrozy – zdejmujemy także warstwy ochronne z roślin cebulowych. Marzec bywa jeszcze bardzo chłodny, a w nocy często występują przymrozki, wysiewy zostawia się więc raczej na kwiecień. Kwiaty odporne na mróz, które możemy posiać, to nagietek, mak polny, chaber, maczek kalifornijski i ślazówka.
A.J.
Komentarze