Zioła stosowane przy wysokim ciśnieniu?

  • 06.03.2023
Co pić by obniżyć ciśnienie?
Źródło: pixabay.com

Nadciśnienie tętnicze jest obecnie uważane za jedno z głównych czynników prowadzących do chorób serca, zaburzeń pracy nerek i udaru mózgu. Ponad 1 mld ludzi w wieku powyżej 25 lat choruje na nadciśnienie tętnicze, co stanowi 40% mieszkańców świata! Powikłania tej choroby są przyczyną 12.8% wszystkich zgonów na świecie! Chorobę definiuje się wówczas, gdy wysokość ciśnienia krwi wynosi powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego.

Jakie powinno być ciśnienie krwi?

  • Ciśnienie optymalne: <120/<180 mmHg;
  • Ciśnienie prawidłowe: 120-129/80-84 mmHg;
  • Ciśnienie wysokie prawidłowe: 130-139/85-89 mmHg.

Jeśli zatem Wasze ciśnienie nie przekracza wartości pokazanych w ostatnim stopniu, nadal jest ono prawidłowe. Oczywiście w przypadku, gdy zbliża się ono do granicy tychże, należy je stale kontrolować.

Pamiętaj! Przyjmowanie suplementów czy wyciągów ziołowych nie zastąpi farmakoterapii zaleconej przez lekarza. Przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie zioła pić przy nadciśnieniu ?

Len zwyczajny - jest bogaty w kwas α-linolenowy, który wykazuje działanie ochronne w stosunku do serca i naczyń krwionośnych. Redukuje stany zapalne w obrębie naczyń, ale też np. stawów. Kwas α-linolenowy należy do kwasów omega-3, które według badań przyczyniają się do obniżania ciśnienia krwi. Dodatkowo siemię lnianie chroni przed miażdżycą i chorobami sercowo-naczyniowymi. 

Jemioła pospolita - związki fitochemiczne zawarte w jej składzie (flawonoidy, trójterpeny, kwasy organiczne, wiskotoksyny, aminy) odpowiadają za działanie hipotensyjne, a także rozszerzające naczynia wieńcowe. W aptece możemy znaleźć intrakt z jemioły zarejestrowany jako lek obniżający ciśnienie krwi. 

Głóg - za działanie obniżające ciśnienie krwi są odpowiedzialne głównie flawonoidy (hiperozyd, kwercetyna, rutyna, witeksyna) oraz proantocyjanidyny. Kwercetyna oprócz działania hipotensyjnego posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i rozszerzające naczynia krwionośne. Dzięki tak wielokierunkowemu działaniu głóg wpływa nie tylko na ciśnienie krwi, ale także na stan naczyń krwionośnych, redukuje stany zapalne w ich obrębie, a także zmniejsza stres oksydacyjny. Dostępna w aptece nalewka z głogu jest zarejestrowana jako lek obniżający ciśnienie krwi oraz tonizujący mięsień sercowy. 

Aronia - jej owoce zawierają flawonoidy, antocyjany, fenolokwasy, garbniki, witaminę C, rutozyd oraz związki mineralne (wapnia, potasu, magnezu fosforu, żelaza i inne). Jest powszechnie uznawana za roślinę leczniczą stosowaną w profilaktyce, a także podczas leczenia nadciśnienia. 

Serdecznik pospolity - znaczenie lecznicze ma jego ziele, w którego składzie możemy wyróżnić: flawonoidy, alkaloidy, garbniki, glikozydy diterpenowe, kwasy organiczne, związki mineralne. Ziele serdecznika działa tonizująco na mięsień sercowy, a także obniżająco na ciśnienie krwi.  

Krokosz barwierski - na przestrzeni lat oraz po przeprowadzeniu licznych badań potwierdzono wpływ krokosza na układ sercowo-naczyniowy, jego właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, a także hipotensyjne. Surowcem o takim działaniu jest jego kwiat. W wyciągach z kwiatu korkosza barwierskiego są obecne flawonoidy, poliacetyleny, glukozydy, steroidy, barwniki, warunkujące opisane wyżej działania.  

Osoby borykające się z podwyższonym ciśnieniem krwi powinny dbać o jego stabilizację i wyrównanie do norm z 2019 r. wydanych przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Jednocześnie niewskazane jest przyjmowanie bądź spożywanie preparatów i suplementów, które podnoszą ciśnienie krwi. Wśród ziół i wyciągów ziołowych, których powinny unikać osoby z nadciśnieniem, należy wskazać: żeń-szeń, lukrecję, przęśl oraz janowiec.

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.