Choć nazwa może wprowadzać w błąd, kasztan jadalny to roślina zupełnie inna niż kasztanowiec zwyczajny, znany ze swoich toksycznych owoców. Owoce kasztana jadalnego są jednak nie tylko jadalne, ale również niosą ze sobą szereg korzyści dla zdrowia. Odkryjmy razem, dlaczego warto uwzględnić te niezwykłe orzechy w diecie, i jakie dobrodziejstwa przynoszą
Kasztan jadalny (łac. Castanea sativa) z rodziny Bukowatych (łac. Fagaceace) to drzewo rosnące w cieplejszym klimacie niż ten, który panuje w naszym kraju. Wywodzi się z południowo-zachodnich części Europy. Może rosnąć nawet przez 500 lat. Obecnie jest powszechnie uprawiany w krajach basenu Morza Śródziemnego, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce nie jest zbyt rozpowszechniony ze względu na swoje wymagania klimatyczne. Źle znosi mrozy, dlatego rośnie jedynie w okolicach Pomorza Zachodniego i Dolnego Śląska, gdzie panuje bardziej przyjazny mikroklimat.
Drzewo kasztana jadalnego dorasta do 30 metrów. Ma szeroką koronę o dużej ilości liści oraz kwiatostanów i kolczastych owoców. Są różne odmiany tej rośliny. Za najszlachetniejszą i najsmaczniejszą uważa się odmianę Marron de Lyon. Wyhodowano ją, aby uzyskać jak największą ilość owoców w szybkim czasie. Ta odmiana owocuje już po 3 latach. Kasztan jadalny jest rośliną miododajną.
Kasztan jadalny i kasztanowiec zwyczajny to dwie zupełnie różne rośliny. Ich owoce mają inne zastosowania. Najważniejszą z różnic jest możliwość spożywania.
Ich niedojrzałe formy wykorzystuje się m.in. w lecznictwie. Z nasion znajdujących się w owocu kasztanowca zwyczajnego otrzymuje się escynę. Jest to substancja, która ma zastosowanie w przypadku zastojów żylnych i krwiaków. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
Owoce kasztana jadalnego wykazują wiele właściwości odżywczych.
Oto niektóre z nich:
Zdecydowanie tak. Owoce kasztana jadalnego możemy spożywać na surowo. Mają one lekko słodkawy smak. Możemy je wykorzystać np. jako dodatek do dań głównych czy deserów. Możemy je także ugotować, upiec czy usmażyć. Mąka kasztanowa to popularny bezglutenowy zamiennik mąki pszennej.
Wyciągi z kasztana wykorzystuje się w m.in. do produkcji kremów. W kremach do twarzy używane są wyciągi z liści kasztana jadalnego zawierające pochodne katechiny i mirycetyny. Działają one nawilżająco poprzez zmniejszenie parowania wody ze skóry. Dodatkowo kasztan jadalny jest wykorzystywany do produkcji maseczek, szamponów i odżywek do włosów.
Komentarze