Sposoby na suche i szorstkie kolana i łokcie

  • 11.01.2023
Suche kolana i łokcie. Domowe sposoby
Źródło: pixabay.com

Suche łokcie i kolana to problem wielu kobiet ale i także mężczyzn. Dlaczego tak wiele z nas narzeka na suchą skórę łokci i kolan? Przede wszystkim dlatego, że tak wiele jest przyczyn tego problemu. Suche łokcie najczęściej pojawiają się zimą. Zimne pory roku sprzyjają wysuszaniu się skóry – wszystko przez grube ubrania, ogrzewanie i suche powietrze w pomieszczeniach. Jednak niektórzy mają zupełnie odwrotnie, narzekają na suchą skórę na łokciach latem. Najczęściej po wakacjach, gdy skóra wystawiona była na działanie słońca, piasku i morskiej wody. Jeśli problem ma charakter przejściowy, suchość powinna dać się zniwelować po kilku tygodniach regularnego stosowania kremów nawilżających. Jeśli problem nie mija, przyczyna problemu leży gdzie indziej. Szczególnie niepokojąca jest sucha, pękająca skóra na łokciach. Taka przypadłość może świadczyć np. o łuszczycy, AZS, cukrzycy, zmianach hormonalnych lub egzemie. Więc warto wybrać się do lekarza.

1.PEELING 
Sucha, szorstka, często i zrogowaciała skóra to sygnał do wykonania zabiegu złuszczającego. Prawidłowo wykonany peeling powinien się odbywać przy wyprostowanych łokciach i kolanach, żeby skóra nie była naprężona. Dzięki temu można uniknąć podrażnień naskórka, a zrogowaciały naskórek na pewno zostanie złuszczony. Skóra na łokciach i kolanach jest na tyle gruba, że peeling można wykonywać nawet codziennie. Najlepiej by były to peelingi gruboziarniste przyrządzone na bazie cukru, soli czy kawy. Masaż przesuszonej skóry kolan i łokci należy wykonywać przez około minutę. Przyda się także masaż szorstką gąbką wykonany podczas kąpieli.

2.NAWILŻANIE
Drugim równie ważnym elementem w usuwaniu defektu suchej skóry łokci i kolan jest jej nawilżanie. Wcześniej wykonany peeling bardzo dobrze przygotował naskórek na ten krok. Aby głęboko nawilżyć skórę łokci i kolan warto wybierać kremy, balsamy lub masła bazujące na składnikach tj. wit.A, wit.E, masło shea, mocznik, kwas mlekowy, a także glikol propylenowy. Dwa ostatnie wpływają na regulację procesów rogowacenia naskórka jednocześnie ułatwiając jego eliminację. 
WARTO ZACZĄĆ SUPLEMENTACJE
Aby zapobiec rogowaceniu naskórka można zdecydować się na dodatkową suplementację wit,A, B2, B6 i D. Zbawienny dla naszej skóry jest również cynk. Wszystkie te składniki można przyjmować w tabletkach, ale lepiej przyswoją się z produktów, które daje nam natura - im więcej owoców i warzyw, tym lepiej. I zadbać o optymalne nawodnienie organizmu.

3.ROZJAŚNIANIE
Oprócz złuszczania i nawilżania skóry warto wspomnieć również o rozjaśnianiu szarego naskórka. W domowych sposobach poprawiających wygląd skóry dobrze sprawdza się cytryna i soda oczyszczona. Wystarczy sokiem z cytryny nacierać dane miejsca lub zrobić papkę z sody. Po takim masażu, warto nałożyć na łokcie i kolana krem odżywczy.
W domowych warunkach można przyrządzić mnóstwo innych maseczek, które sprawią, że skóra utrzyma zdrowy i zadbany wygląd np.: siemie lniane, białka jajek oraz śmietanę wymieszaną z bananem Każdą z mikstur wystarczy nakładać na szorstkie łokcie i kolana raz w tygodniu.

4.REGULARNOŚĆ
Efekt gładkich łokci i kolan tkwi nie tylko we właściwiej ich pielęgnacji, ale i w systematyczności wykonywania zabiegów. W związku z tym, nawet stosowanie najdroższych preparatów nie przyniesie stałych rezultatów, jeśli nie będą one aplikowane na skórę w sposób regularny.


A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.