Jakie korzenie ma święto Teściowej? Kim jest teściowa?

  • 15.02.2023
Skąd pochodzi święto Teściowej?
Źródło: pixabay.com

Teściowe są tematem złośliwych żartów, czasami mają opinię kobiet wścibskich i przemądrzałych. Ale nie brakuje i takich myśli, że życie bez nich byłoby zwyczajnie nudne. Przeciętna teściowa doradzając, chce pomóc. Choć naprawdę trudno w to uwierzyć, tak jest. Tylko nieliczne robią to po to, by sprawić przykrość i zrównać nas z błotem.

Kiedy obchodzimy Dzień Teściowej?

Dzień Teściowej 5 marca, obchodzimy już od ponad 40 lat. Święto pojawiło się w kalendarzu jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku.

Kim jest teściowa?

Według starej polskiej tradycji teściowa oznaczała matkę żony, zaś świekra – matkę męża. W dawnym zwyczaju to poślubiona żona przeprowadzała się do rodziny męża i to świerka była ważniejsza. Teściowa z racji, że mieszkała oddzielnie, nie posiadała aż tak dużej władzy jak matka męża. Dawniej to świekra sprawowała kontrolę nad synową i wyznaczała jej obowiązki domowe. Często taka sytuacja spotykała się z rywalizacją ze strony synowej i matki męża. Obecnie synowe nie muszą spędzać życia pod czujnym okiem „teściowej”. 

Skąd pomysł by utworzyć Dzień Teściowej?

Pierwszy raz ten dzień świętowano we Francji. Był okazją do wyrażenia szacunku teściowej, czyli matce żony lub męża, za pomoc i wsparcie na przykład w opiece nad dziećmi. Pomysł szybko podchwyciły inne państwa. W języku angielskim Dzień Teściowej to Mother-in-law Day. 

Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jest postrzegana jako naturalny wróg synowej lub zięcia. Charakteryzuje się ją jako autorytatywną, marudzącą, nieustannie narzucającą swoje zdanie i krytykującą innych, dlatego w relacjach z tesciową od samego początku związku należy zbudować swój autorytet, w ten sposób sprawiając, że nikt nie będzie nas traktował jak dziecko. Chodzi o to, by pokazać, że jest się stanowczym, odpowiedzialnym i potrafi się jasno wyznaczyć granice. W ten sposób teściowa, widząc siłę synowej, szybko zauważy, że nie ma sensu narzucać jej własnego zdania. 

Święto teściowej to dobry moment na to, aby zastanowić się, czy rzeczywiście nasza teściowa odpowiada tym złym wyobrażeniom. Śmieszne życzenia na dzień teściowej to jedno, a nasze przekonania to drugie.  To także doskonała okazja do tego, aby podziękować za wiele rzeczy. Teściowa w większości przypadków otacza nas ogromnym ciepłem, pomaga w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi. Po prostu chce nam pomagać i w nas wierzy, a to rzeczy, za które warto dziękować nie tylko raz do roku.

Jakie prezenty na Dzień Teściowej?

Przykładowe prezenty dla teściowej:

  • bukiet kwiatów, 
  • ciasto domowe,
  • kosmetyki, 
  • książka, 
  • kawa lub herbata, 
  • słodycze,
  • wino.

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.