Swędzi cię skóra? Wypróbuj tych domowych sposobów!

  • 06.07.2023
Swędząca skóra - domowe sposoby.
Źródło: pixabay.com

Swędzenie skóry może być nieprzyjemne i denerwujące, ale na szczęście zazwyczaj nie jest to oznaką niczego poważnego. Może być ono spowodowane wieloma czynnikami, np. alergią lub nadwrażliwością skóry. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie sobie pomóc środkami znajdującymi się na domowych półkach.

Dlaczego skóra swędzi na twarzy, ciele, wszędzie?

Twarz

Alergie sezonowe lub alergie środowiskowe mogą powodować swędzenie skóry, a w szczególności właśnie swędzenie skóry twarzy. Innymi przyczynami swędzenia mogą być także alergie pokarmowe/leki, a także trądzik różowaty, który jest przewlekłym zapalnym stanem skóry, mogącym powodować swędzenie i mrowienie na policzkach.

Ciało

Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia jest suchość skóry, sezonowe alergie lub kontakt skóry z czymś drażniącym. Inne przyczyny swędzenia skóry mogą być związane z ukąszeniami owadów, takich jak komary, meszki lub inne insekty. Ukąszenia te są tak małe, że często ich nie widać, ale odczuwamy swędzenie. Takie ukąszenia owadów zwykle nie są powodem do niepokoju, jeśli jednak swędzenie skóry utrzymuje się, zalecana jest konsultacja z lekarzem/dermatologiem w celu przeprowadzenia dalszych badań i diagnostyki.

Wszędzie

Jest to często związane z chorobami skóry, takimi jak egzema, suchość skóry, świerzb lub oparzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że w większości przypadków nie ma się czym martwić, jednak jeśli swędzenie jest długotrwałe, warto skonsultować to ze specjalistą. Zdarza się, że swędzenie może być związane z chorobami podstawowymi, takimi jak choroba wątroby czy nerek, cukrzyca, problemy z tarczycą, anemia czy chłoniak.

 

Jakie są domowe sposoby na swędzącą skórę?

  • Wprowadź dietę eliminacyjną, ponieważ niektóre pokarmy mogą wywoływać nasilenie objawów. Zrezygnuj z przetworzonych produktów, cytrusów, mleka, pszenicy. 
  • Pij napary z nagietka i rumianku, które wykazują działanie przeciwzapalne. Zapalenia skórne łagodzą także herbatki z fiołka trójbarwnego i pokrzywy, korzenia i liści łopianu, natomiast napary z bzu czarnego, kwiatu lipy i roiboos zmniejszają świąd. 
  • Stosuj kompresy z łopianu, nagietka, orzecha włoskiego i oczaru.
  • Sprawdzaj skład kosmetyków, których używasz
  • Zwracaj uwagę na to, w jakich warunkach przebywasz (nadmierna ekspozycja na słońce czy przebywanie w suchych pomieszczeniach to czynnik, którego można uniknąć)
  • Zwróć też uwagę na skład ubrań, które nosisz. Zakładaj luźne, bawełniane ubrania, a także unikać tkanin takich jak wełna i materiały syntetyczne

A.J.

 

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.