Jest wiele dań których jedzenie sprawia im przyjemność. Trudno wybrać kilka najlepszych. Ważne by pamiętać o tym by posiłek był syty, zdrowy i smaczny. Jak mówią przez żołądek do serca.
Burgery
Składniki:
1 kg mielonej wołowiny
2 jajka
3 łyżki oliwy
1 cebula bardzo drobno posiekana
morska sól, świeżo mielony pieprz
można dodać: natkę pietruszki lub drobno posiekane oregano
Wykonanie:
Mięso po zmieleniu powinno mieć kawałki tłuszczu, z tego powodu na burgery nie nadaje się np. polędwica wołowa, bo jest zbyt chuda i delikatna. Mieloną wołowinę wkładamy miski, rozbijemy jajka, dodajemy posiekaną cebulę i zioła oraz oliwę, sól i pieprz. Kiedy dobrze wymieszamy składniki przy pomocy ręki lub pierścieni – obręczy formujemy burgery o grubości ok. 1,5-2 centymetrów. Trzeba pamiętać, że po wysmażeniu mięsa ubędzie. Z tej porcji mięsa wyszło 9 burgerów, warto przełożyć je pergaminem, by się nie posklejały. Smażymy na rozgrzanej patelni grillowej (najlepiej bez tłuszczu). Czas smażenia to ok. 4-5 minut na każdej stronie, by burgery były “medium”. Pod koniec dobrze jest rzucić plasterek sera na mięso. Serwujemy od razu po zdjęciu z grilla. Burgery można włożyć w grillowaną bułkę, dodać sałatę lodową, gruby plaster pomidora, ketchup/majonez/musztardę lub inny sos według własnych upodobań i gotowe! Smacznego!
Fasolka po bretońsku
Składniki:
500 g fasoli
1 cebula
olej rzepakowy lub słonecznikowy
1-2 ząbki czosnku
3 ziela angielskie
3 liście laurowe
200-400 g dobrej kiełbasy lub ewentualnie boczku i wędlin
200 g koncentratu pomidorowego
1 łyżka majeranku
natka pietruszki
sól i pieprz
papryka w proszku (ostra i/lub słodka) do smaku
Wykonanie:
Fasolę namaczamy poprzedniego dnia w przefiltrowanej wodzie. Powinna się namaczać co najmniej 12 h. Kolejnego dnia uzupełniamy wodę – jej poziom powinien sięgać 1-2 cm ponad ziarna fasoli. Gotujemy dodając ziela angielskie, liście laurowe i obrany ząbek czosnku. W tym samym czasie na patelni podsmażamy na odrobinie oleju posiekaną w kostkę cebulę wraz z kiełbasą. Kiedy cebula się zeszkli dodajemy zawartość patelni do garnka z fasolą. Fasolę gotujemy na niewielkim ogniu pod przekryciem do miękkości (ok. 1,5-2h lub dłużej w zależności od gatunku i czasu namaczania). Im dłużej się gotuje tym częściej trzeba do niej zaglądać i mieszać oraz w razie potrzeby dodać wodę. Pod koniec gotowania podczas mieszania fasola będzie pękać, zrzucać cienką skórkę i jest to jak najbardziej normalny proces i jednocześnie znak, że czas gotowania zbliża się do końca. Kiedy będzie miękka wyławiamy liście laurowe, dodajemy koncentrat pomidorowy oraz majeranek. Chwilę gotujemy, sprawdzamy smak. Ewentualnie doprawiamy solą i pieprzem, a także papryką w proszku. Fasolę można też doprawić odrobiną cukru lub soku z cytryny – w tym zakresie dużo zależy od koncentratu i jego smaku.
A.J.
Komentarze