Jak walczyć ze ślimakami? O to domowe i skuteczne metody, na pozbycie się niechcianych szkodników.

  • 04.07.2023
Ślimaki w ogrodzie. Domowe sposoby
Źródło: pixabay.com

Ślimaki to jedne z największych szkodników, które mogą zaszkodzić naszym roślinom. Plaga ślimaków to częsty widok w ogrodzie - szczególnie, jeżeli za oknami panuje wilgotna i pochmurna aura. Ślimaki najczęściej żerują w dolnych partiach roślin oraz na młodych sadzonkach, pozostawiając po sobie nieregularne dziury w liściach, a także uszkodzone korzenie warzyw. Co zrobić, by skutecznie się ich pozbyć? O to domowe sposoby na ślimaki.

Jak domowymi sposobami pozbyć się ślimaków?

1. Zrób pułapkę.
Do jej przygotowania wykorzystaj kilka starych desek, układając je w stożek (tak, by stworzyć pod nimi zacienione miejsce). Jako przynętę wykorzystaj liść sałaty. Ślimaki zwabione lubianą przekąską i męczone wysokimi temperaturami szybko zbiorą się w wyznaczonym przez Ciebie miejscu. Następnego dnia zbierz gromadę szkodników i wynieś z ogrodu, np. na pobliską łąkę. To żmudny, ale popularny wśród ogrodników sposób na walkę ze ślimakami, którego największą zaletą jest pozostawienie ich przy życiu.
Dlaczego? Nie wolno zapomnieć, że to naturalni reducenci; którzy pobierając z martwej materii organicznej niezbędne dla siebie składniki pokarmowe, przyczyniają się do zwrotu substancji mineralnych do podłoża. Te z kolei mogą zostać powtórnie wykorzystane przez organizmy samożywne do wytwarzania substancji odżywczych.

2. Wapno gaszone
Trochę brutalnym ale jednym z najbardziej efektywnych sposobów domowej walki ze ślimakami jest usypywanie pomiędzy grządkami „ścieżek” z wapna gaszonego. Wapno dotkliwie parzy delikatną skórę ślimaka, w efekcie uśmiercając go. Średnia dawka wapna to ok. 4 kg na 100 mkw. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorami, gdy pojawiający się chłód zachęca ślimaki do pozostawienia swoich kryjówek. W przypadku dużej ilości szkodników, najlepsze efekty zauważysz, gdy zabieg powtórzysz dwu-, trzykrotnie w jednogodzinnych odstępach.

3. Naturalny preparat 
Skutecznym sposobem na odstraszenie szkodników z ogrodu jest opryskiwanie roślin mieszanką gnojówki z piołunem. 150 g piołunu zalej 5L wody, a następnie mocz przed dobę. Tak przygotowany wywar zmieszaj z rozcieńczoną gnojówką w proporcji 1:5 lub 1:10 (np. 0,5 kg ziela piołunu na 5 L wody). Po 3-4 tygodniach (uwzględniając mieszanie gnojówki co 2 dni) preparat powinien sfermentować i nadawać się do użycia.

4. Porządek
Regularne koszenie trawnika i odchwaszczanie grządek zmniejszy ilość potencjalnych kryjówek, w których ślimaki chronią się przed upałem. Dobrą praktyką jest również płytkie przekopywanie działki, odsłaniając przy tym jaja złożone przez ślimaki; pozostawione na powierzchni szybko uschną.

5. Naturalne przeszkody.
Widząc szczególną preferencję ślimaków w stosunku do konkretnych roślin, rozsyp dookoła nich pokruszone skorupki jajek, trociny, czy pył z kominka. Ślimaki chcąc sforsować tę przeszkodę, zranią się.

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.