Czy wiesz jak dbać o gwiazdę betlejemską ?

  • 19.12.2022
Dbamy o świąteczny kwiat
Źródło: pixabay.com

Chcesz ozdobić wigilijny stół gwiazdą betlejemską? Ale czy wiesz jak odpowiednio się nią zajmować? Zasady pielęgnacji rośliny, wcale nie są trudne, więc poradzą sobie nawet nowicjusze.

Gwiazda betlejemska to wilczomlecz piękny, lub także znany pod nazwą poinsecji.

Gwiazda Betlejemska to kwiat, który kwitnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nie oznacza to, że dobrze toleruje niskie temperatury. Roślina bardzo słabo radzi sobie w mrozie. Niestety przez to może nie przetrwać nawet tylko ze względu na to, że kupisz ją w chłodny i wietrzny dzień. Zwróć uwagę, kiedy kupujesz roślinę, aby był to czas jak najcieplejszy i pozbawiony złych warunków atmosferycznych. 

Czy poinsencja jest trująca?
Tak, roślina jest szkodliwa, ale samo dotykanie jej liści nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. W łodydze, liściach i korzeniach jest mleczko, które w razie kontaktu ze skórą powoduje podrażnienia. Jeśli przypadkowo dojdzie do sytuacji stanowiącej niebezpieczeństwo, należy dokładnie przemyć wodą obszar na skórze, który był narażony na działanie soku rośliny (to samo tyczy się oczu). W przypadku spożycia dużej ilości mleczka, wymagana jest interwencja lekarska. Niemniej jednak warto zadbać o to, aby zwierzę czy dziecko nie miało bezpośredniego dostępu do doniczki.

Zasady pięlegnacji:
Wilczomlecz piękny wymaga regularnego podlewania, tę kwestię trzeba przypilnować. Najlepiej, aby do doniczki trafiała mała porcja wody co dwa dni. Jeśli w podstawce zgromadzi się jej nadmiar, po kwadransie od podlania należy usunąć wodę. Poinsecja bardzo lubi też zraszanie, tym bardziej, jeśli w domu czy mieszkaniu mamy suche powietrze i nie stosujemy nawilżacza. Ważne jest także nawożenie. Można wykorzystać do tego zwykły, uniwersalny środek w formie płynu czy żelu.
Poinsecja powinna znajdować się w ciepłym i jasnym miejscu w naszym domu. Jeśli roślina będzie narażona na przeciągi, może szybko stracić swój ładny wygląd. Ten kwiat doniczkowy lubi dobrze nasłonecznione stanowiska, ale bezpośrednie promienie nie działają na niego zbyt dobrze. Roślina dobrze zachowuje się, jeśli ma zapewnioną w miarę stałą temperaturę na poziomie 18-22 st. C. Jeśli w mieszkaniu jest nieco cieplej, nie powinno stanowić to dużego problemu. 
Oczywiście w sam dzień wigilijnej kolacji, można na chwilę ją przestawić, jednak później powinna ona wrócić na swoje stałe miejsce. 

Co po przekwitnięciu?
Czasem w styczniu lub w lutym gwiazda betlejemska zaczyna gubić liście. Wiele osób wtedy wyrzuca roślinę, jednak istnieje możliwość jej dalszej hodowli. Kiedy większość liści opadnie, należy dokładnie przyciąć pędy nad 2-3 pąkiem. Dzięki temu pobudzimy roślinę do wytwarzania nowych liści, a ponadto zapewnimy jej odpowiednie warunki do odpoczynku przed kolejnym sezonem. Po przycięciu pędów należy odstawić gwiazdę betlejemską na kilka tygodni (od 4 do 6) w miejsce, w którym temperatura wynosi ok. 15 st. C. W tym czasie poinsecji nie podlewa się ani nie nawozi.o upływie wskazanego czasu doniczka z gwiazdą betlejemską powinna wrócić na swoje miejsce. Wiele osób zaleca, aby przesadzić ją do świeżej ziemi, bo wtedy będzie ładniej rosła. Jeśli zależy nam na tym, aby roślina była większa, powinniśmy wybrać większą doniczkę.
Pobudzenie do kwitnienia zajmuje od 4 do 6 tygodni. Przez 14 dni gwiazda betlejemska musi przebywać w ciemności, dobowy dostęp do światła nie powinien przekraczać 10 h. Aby zapewnić roślinie takie warunki, sporo osób decyduje się na jej nakrycie kartonem. Mały dostęp do światła sprawia, że gwiazda betlejemska się przebarwia i to pobudza ją do ponownego kwitnienia.

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.