Kto zainicjował Światowy Dzień Modlitwy? Czym jest modlitwa?

  • 17.02.2023
Modlitwa - rozmowa a może coś więcej?
Źródło: pixabay.com

Czym jest modlitwa? To bardzo ważne pytanie. Modlitwa jest przede wszystkim otwarciem się na Boga. To także sposób na podjęcie rozmowy ze swoim wyższym "ja". Najlepsza modlitwa to taka, która ma oparcie w głębokiej wierze. Im silniejsza wiara, tym modlitwa skuteczniejsza.

Światowy Dzień Modlitwy (zwany dawniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet) obchodzony jest na całym świecie w pierwszy piątek marca. Zainicjowała go w 1887 roku Mary Ellen James z Kościoła Prezbiteriańskiego. Skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 130-letniej tradycji. Co roku, na początku marca, prowadzone są specjalne nabożeństwo prowadzone przez kobiety. Liturgię są przygotowywane przez chrześcijanki z różnych stron świata, a następnie tłumaczone na język polski.

Nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy:

  • umacniają wiarę w Jedynego Pana i Zbawiciela,
  • zbliżają ludzi różnych ras, tradycji wyznaniowych i kultur,
  • przełamują poczucie izolacji i osamotnienia,
  • pomagają zauważyć innych i nieść ich brzemiona,
  • ułatwiają przeistaczanie wiary i modlitwy w czyn,
  • poprzez wspólną intencję modlitwy tworzą z nas jedną rodzinę.

Każdy wierzący (niezależnie od wyznawanej religii) powinien znaleźć równowagę pomiędzy modlitwą a codziennymi obowiązkami. Nie jest dobrze, kiedy człowiek całe swoje życie poświęci modlitwie. Żadne bóstwo nie wymaga nieustannej modlitwy. Z drugiej strony, całkowite odrzucenie modlitwy jest również niekorzystne. Oderwanie od wyższego "Ja" czyni człowieka słabym i przestraszonym. Nie może on wówczas osiągnąć pełni szczęścia.

Modlitwa jest mocno związana z życiem. Uczy nas lepiej postępować, wycisza i uwrażliwia. Pomaga zrozumieć wszechświat, Boga, a także samego siebie. Dzięki regularnej praktyce modlitwy możemy się doskonalić i wznosić wyżej na szczeblu osobistego rozwoju.

 

A.J.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.