Jak odpowiednio żywić kota? Praktyczne porady dla właścicieli.

  • 26.06.2024
Jak odpowiednio żywić kota? Praktyczne porady dla właścicieli.

Słynne powiedzenie Hipokratesa – „jesteś tym, co jesz” jest aktualne nie tylko dla nas, ale także dla naszych mniejszych braci. Zdrowie i dobrostan zwierząt zależy bezpośrednio od tego, czym je karmimy. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na skład swojej diety, podchodząc do niej tak odpowiedzialnie, jak do własnej.

Łącz w diecie karmę suchą i mokrą

Często pytają, karma sucha czy mokra? Można wybrać jedną z opcji, jednak lekarze weterynarii za optymalną uważają połączenie obu rodzajów karmy. Każda z nich ma swoje zalety: sucha karma pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów, natomiast mokra karma zapobiega odwodnieniu, a co za tym idzie rozwojowi kamicy moczowej, często występującej u kotów.

Nie przekarmiaj zwierzaka

Dla dorosłego zwierzęcia wystarczą dwa posiłki dziennie, ale przy przestrzeganiu reżimu pożądane jest podawanie jedzenia o tej samej porze (rano i wieczorem). Jeśli wybierasz karmę suchą, dawkowanie powinno być ustalane nie na podstawie apetytu zwierzęcia, ale wagi, wieku i schorzeń twojego pupila. Producenci zazwyczaj podają na opakowaniu zalecaną dzienną porcję. Aby Twój zwierzak otrzymał wystarczającą ilość pokarmu, ważne jest jego okresowe ważenie.

Woda dla kota

Koty rówież potrzebują do życia wody. Jeśli Twój pupil nie chce pić z miski, zainstaluj specjalną fontannę z ciągłym przepływem wody. Ważne jest również monitorowanie ilości płynów spożywanych przez Twojego zwierzaka. Norma wody dla kota wynosi około 30 ml na każdy kilogram wagi. Jeśli zauważysz, że kot pije znacznie więcej lub wręcz przeciwnie, odmawia wody, powinieneś skonsultować się z weterynarzem. Takie zachowanie może wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy niewydolność nerek.

Wyklucz produkty zabronione

Najczęstszym błędem popełnianym przez troskliwych właścicieli jest karmienie pupila produktami ze stołu. Pomimo tego, że wiele kotów lubi słodycze i słone potrawy, nie należy podawać im takiej karmy. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z przewodem pokarmowym, nerkami i wątrobą, co doprowadzi do otyłości i kamicy moczowej.

Produkty, które należy wykluczyć z diety kota:

Wieprzowina: To mięso jest zbyt tłuste dla kotów.
Mleko: koty nie tolerują laktozy.
Wątroba: w postaci surowej może powodować wzdęcia u kotów, a po ugotowaniu – zaparcia.
Kości: mogą utknąć w gardle, a jeśli kot je połknie, może to spowodować uszkodzenie przełyku i żołądka.
Gotowane ziemniaki: skrobia zawarta w ziemniakach nie jest trawiona w żołądku kota.
Rośliny strączkowe: Podobnie jak ludzie, mogą powodować wzdęcia.
Ryby: co zaskakujące, ryby mogą powodować kamicę moczową u kotów.
Grzyby: zawierają toksyny szkodliwe dla kotów.


Nie mieszaj żywności różnych marek

To zdanie to nie tylko chwyt marketingowy, to realna rada, którą warto wziąć pod uwagę. Skład karmy jest dokładnie obliczany. Jeśli rano karmisz swoje zwierzę karmą jednego producenta, a wieczorem innego, może to zaburzyć równowagę witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i innych przydatnych substancji. W rezultacie mogą wystąpić problemy z przewodem pokarmowym, nerkami, wątrobą, sercem, wzrokiem i ostatecznie układem rozrodczym Twojego zwierzaka.

Postępuj zgodnie z naszymi radami, a Twój kot będzie szczęśliwy, że będzie mógł żyć z Tobą przez wiele lat w dobrym zdrowiu.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.