Czy okulary z popularnych sieciówek mogą faktycznie chronić oczy przed słońcem? Na co trzeba zwracać uwagę przy kupnie okularów przeciwsłonecznych? Co oznaczają symbole na okularach przeciwsłonecznych ? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.
Okulary przeciwsłoneczne latem powinny być niezbędnym element naszej garderoby. Nie powinniśmy bez nich wychodzić z domu, bo dzięki okularom chronimy oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Promieniowanie UV dociera do siatkówki i może ją uszkodzić.
Kupując okulary przeciwsłoneczne, koniecznie sprawdzajmy, czy dobrze spełniają swoją funkcję ochronną. Zazwyczaj skupiamy uwagę na modnym kształcie oprawek, ale jednak najważniejsze jest sprawdzenie, czy okulary mają odpowiedni poziom zaciemnienia i jakie mają filtry przeciwsłoneczne. Ważne jest, by wybierać takie okulary przeciwsłoneczne, które zablokują od 99 do 100 proc. promieniowania UVA i UVB. Kiedy okulary nie posiadają właściwych filtrów, źrenice zamiast się zwężać, rozszerzają się, co powoduje, że do oka przedostaje się przez rogówkę więcej szkodliwego promieniowania słonecznego. Warto więc sprawdzić przy zakupie okularów informacje o mocy filtra UV. Najlepsze okulary mają filtr UV 400, który pochłania 100 proc. szkodliwego promieniowania. Pełną ochronę przeciwsłoneczną zapewniają szkła z powłoką antyrefleksyjną oraz z filtrem polaryzacyjnym.
Szkła polaryzacyjne neutralizują oślepiające odblaski. Przy tym zwiększają kontrast, dzięki czemu widzimy ostrzej i w bardziej nasyconych barwach. Osoby lubiące aktywność na świeżym powietrzu powinny wybierać okulary z polaryzacją. Polaryzacja jest też szczególnie zalecana kierowcom i osobom spędzającym dużo czasu nad wodą czy podczas uprawiania sportów zimowych. Powłoka antyrefleksyjna natomiast zapobiega odbijaniu się światła od okularów i od oczu, dzięki czemu obraz jest bardziej wyraźny, a oczy mniej się męczą.
Doskonałą i tańszą opcją są lustrzanki, które działają jak lustra weneckie, dlatego bardzo dobrze chronią oczy. Takie okulary selektywnie filtrują niebieskie światło, co gwarantuje ostry obraz, maksymalną ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem oraz komfort patrzenia i skuteczną blokadę intensywnych odbić światła.
Okulary przeciwsłoneczne będą w pełni chronić oczy tylko pod pewnymi warunkami. Przed ich zakupem trzeba sprawdzić, czy posiadają certyfikaty ochrony wzroku – zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Okulary powinny mieć także specjalne oznaczenie CE, potwierdzające zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa. To potwierdzenie, że spełniają wymogi bezpieczeństwa i są dozwolone do sprzedaży na terenie EU. Warto wybierać dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 400, aby pochłaniały do 99 proc. docierającego do oczu promieniowania UV.
Także w zauszniku możemy znaleźć informacje o rodzaju filtra. W przypadku okularów przeciwsłonecznych, które odpowiednio chronią oczy, to filtr kategorii 3 (od 83 do 92 proc. stopnia przyciemnienia), chroniący oczy przed silnym słońcem i olśnieniem słonecznym, lub kategorii 4 (z przyciemnieniem do 94 proc.), zapewniający bardzo wysoką ochronę przed silnym olśnieniem słonecznym w górach i nad morzem, z dużą ilością światła odbitego lub skupionego. Filtry z kategorii 0–1 oferują bardzo ograniczoną ochronę przed olśnieniem słonecznym, a filtr z kategorii 2 średnią ochronę.
A.J.
Komentarze