Infekcje wirusowe i bakteryjne. Jakie są różnice między infekcjami

  • 21.04.2022
Infekcje wirusowe i bakteryjne. Jakie są różnice między infekcjami
Źródło: pixabay.com

Niespodziewana infekcja w sezonie jesienno-zimowym? To nic nadzwyczajnego. Mówi się, że osoba dorosła co najmniej raz w roku przechodzi infekcję. Zazwyczaj dzieje się to w zimnym okresie. Właśnie wtedy doskwiera nam permanentny brak regularnego dostępu do promieni słonecznych, co powoduje osłabienie odporności.

Wyjątkowo narażone na infekcje są dzieci – maluchy, przedszkolaki, a także uczniowie. Powszechnie wiadomo, że najmłodsi często chorują, potrafią przejść nawet kilka infekcji w ciągu roku.

W wielu przypadkach domowe leczenie okazuje się bardzo skuteczne. Czasem jednak nieunikniona jest wizyta u lekarza.

W celu wprowadzenia odpowiedniego i efektywnego leczenia lekarz musi dowiedzieć się, z którym rodzajem infekcji zmaga się jego pacjent – wirusowym, czy bakteryjnym. Jest to niezwykle istotny element, dający gwarancję szybkiego wyleczenia i powrotu do pełni sił. Warto więc poznać charakterystykę obu wariantów infekcji.


Cechy charakterystyczne infekcji wirusowej i bakteryjnej. Jak je odróżnić?

 

Infekcja wirusowa

Na początku pojawia się uczucie zmęczenia i osłabienia. Czujemy się niewyraźni, doskwiera nam ból głowy i mięśni. Temperatura ciała jest podniesiona, nie przekracza jednak 38 stopni Celsjusza. Infekcji wirusowej może towarzyszyć też wodnisty i neutralny katar, a także nieprzyjemny ból gardła bez ropnej wydzieliny. Niekiedy dopada nas też suchy kaszel stopniowo zmieniający się w mokry.

W przypadku przeziębienia powrót do zdrowia trwa 5/7 dni. W przypadku grypy rekonwalescencja może potrwać nawet 14 dni.

Powszechnie mówi się, że infekcję wirusową po prostu trzeba przechorować – jest w tym wiele prawdy. Regularna domowa walka z takim rodzajem choroby zazwyczaj bywa wystarczająca. Chorym zaleca się odpoczynek, przyjmowanie płynów, stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Dzięki temu już po kilku dniach pojawiają się upragnione efekty leczenia w postaci stopniowego powracania sił.


Infekcja bakteryjna

Infekcje bakteryjne atakują gwałtownie. Objawy od samego początku są bardzo intensywne – zazwyczaj wysoka ponad 38-stopniowa gorączka, obrzęk i nieznośny ból gardła, a także silny ból głowy. Ponadto mokry kaszel z nieprzyjemną wydzieliną.

Katar towarzyszący nam podczas tej infekcji jest gęsty, ma charakterystyczną śluzowo-ropną konsystencję. Na migdałkach podniebiennych możemy nawet zauważyć ropne naloty. W kuracji infekcji bakteryjnych lekarze zwykle sięgają po antybiotyki dopasowane do rodzaju bakterii wywołujących chorobę u pacjenta.


Między infekcjami możemy zaobserwować wyraźne różnice. Dlatego też tylko dobrze dobrane leki będą mogły przynieść skuteczne i zadowalające efekty. Nie ma więc wątpliwości, że w tej sprawie warto udać się do lekarza, który niemalże od razu będzie w stanie stwierdzić, z jaką infekcją się zmagamy.

 

Gabriela Grinka

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.