Najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć o zaszczepieniu się na grypę podczas pandemii COVID-19

  • 22.09.2021
Szczepionka na grypę w pandemii COVID-19

Czy warto szczepić się na grypę podczas pandemii COVID-19. Dziewięć rzeczy, które powinnaś wiedzieć przed szczepieniem.

Jakby nie wystarczyła pandemia COVID-19 przed sobą mamy jeszcze sezon grypowy. Zapewne ten sezon jak i poprzedni będzie inny, ale czy się szczepić na grypę, gdy już jesteśmy zaszczepieni na COVID-19 i jakie są ryzyka?

 

1. Kto powinien otrzymać szczepionkę na grypę?

Każdy, kto ukończył 12 miesięcy i więcej. Wyjątek stanowią alergicy uczuleni, na którykolwiek ze składników szczepionki.

Szczególnie zalecane szczepienie jest dla osób z astmą, chorobami serca czy cukrzycą, a także osobom starszym oraz kobietom w ciąży. 

 

2. Kiedy  powinnam otrzymać szczepionkę przeciw grypie?

        Idealnym momentem jest oczywiście zaszczepienie się tuż przed sezonem grypowym. Zalecane jest zaszczepienie się w momencie, gdy szczepionka będzie już dla Ciebie dostępna. 

 

3. Czy mogę otrzymać jednocześnie szczepionkę COVID-19 i szczepionkę przeciw grypie?

        Oczywiście, przyjęcie jednocześnie tych dwóch szczepionek nie powinno powodować żadnego ryzyka. Dla osób bardziej ostrożnych zalecana jest przerwa 14 dni pomiędzy szczepionkami. 

 

4. Czy środki ostrożności, które podejmuję, aby zapobiegać COVID-19 pomogą również w przypadku grypy?

Tak! Wszystkie narzędzia zdrowia publicznego, których obecnie używamy, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – noszenie masek, mycie i dezynfekcja rąk przez cały czas oraz dystans społeczny – mogą również pomóc w powstrzymaniu grypy.

 

5. W jaki sposób pandemia COVID-19 zmieniła normalne wzorce chorób sezonowych, takich jak grypa?

 

Naukowcy wciąż zastanawiają się, w jaki sposób mogły się zmienić sezonowe choroby układu oddechowego, ale obecne dane sugerują, że środki ostrożności, które podjęliśmy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, znacznie osłabiły aktywność grypy w zeszłym roku i przesunęły sezonowe wzorce wirusa RSV. Ale nie chodziło tylko o maski i pracę w domu.

 

 

Przed pandemią po prostu „żyliśmy” z wieloma chorobami układu oddechowego i po prostu akceptowaliśmy je jako normalne choroby zimowe. Jednak podczas pandemii ludzie stali się nadmiernie świadomi chorób układu oddechowego i na ogół szybko podejmowali działania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zamiast zmuszać się do pójścia do pracy lub wyjścia z przyjaciółmi, mimo że mamy lekki ból gardła, ponieważ to „prawdopodobnie tylko przeziębienie”, wielu z nas wolałoby teraz zachować ostrożność i zostać w domu.

Polecany film

Komentarze
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Dodaj pierwszy komentarz.
Skomentuj
Ilośc znaków: 254
Pozostało znaków:
254
Zabrania się umieszczania reklam, treści niezgodnych z polskim prawem oraz linków.