Produkujemy z imbiru napoje, herbatki, olejki, syropy i preparaty które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące dolegliwości dróg oddechowych. Pozwala też łagodzić bolesne miesiączki, w tym celu stosuje się napar ze świeżego imbiru.
Imbir zawiera węglowodany, wit.C, B1 i B2, E, A i K, kwas foliowy, wapń, fosfor, żelazo i potas. Dzięki gingerolu i zinferonu ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wykrztuśne. Łagodzi kaszel, rozrzedza śluz, hamuje skurcze oskrzeli, ma działanie napotne.
Zmniejsza lepkość krwi, dzięki czemu chroni przed zatorami i zakrzepami żył, podnosi stężenie dobrego cholererolu. Pomocnie wpływa w stanach przemęczenia psychicznego jak i fizycznego oraz wpływa korzystnie na pracę serca.
Imbir jest idealny dla niejadków-wspomaga apetyt. Łagodzi mdłości (może być stosowany przez kobiety w ciąży), działa rozkurczowo, likwiduje wzdęcia, ma działanie moczopędne.
Przeciwskazania:
Nie podawać dzieciom do momentu ukończenia 12 miesiąca życia. Osoby chorujące na wrzody lub refluks nie powinny stosować ze względu na substancje drażniące śluzówkę przedowu pokarmowego. Osoby z nadciśnieniem również powinny się wstymać ze spożyciem ponieważ imbir podnosi ciśnienie.
Zastosowanie:
Imbir głównie znajdziemy w kuchni. Dodawany jest do przypraw np. do grzańca, do piernika, itp jak i do piwa czy produkuje się z niego wódkę. Dobrze komponuje się np. z liściem laurowym, zielem angielskim, gałką muszkatołową i pieprzem.
Znajdziemy go również w kosmetykach wyszczuplacjących i modelujących sylwetkę. Ma działanie pobudzające krążenie i przyspieszające spalanie tłuszczu, pomaga w walce z celulitem.
A.J.
Komentarze