Maść końska to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i używanych przez pacjentów środków na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe. Jej specyficzny zapach i działanie rozgrzewające lub chłodzące sprawiły, że stała się nieodłącznym elementem apteczek domowych. Warto jednak zastanowić się, czy zawsze jest odpowiednia dla każdego, oraz jakie są jej potencjalne korzyści i przeciwwskazania.
Maść końska to rodzaj preparatu, który działa na skórę rozgrzewająco lub chłodząco. Słowo „maść” może być mylące, ponieważ pod nazwą „maść końska” kryją się także żele, czyli produkty o lekkiej, półpłynnej i wodnistej konsystencji. Nie jest to jednak wada, lecz zaleta, ponieważ wiele substancji wykazuje lepsze właściwości, jeżeli są aplikowane w tej formie.
Maści końskie zawierają wyciągi roślinne oraz olejki eteryczne, np. z:
Podstawą ich rozgrzewającego działania są substancje takie jak kamfora (o silnym działaniu drażniącym na zakończenia czuciowe) czy ekstrakt z pieprzowca, który zawiera kapsaicynę. Olejki eteryczne w formie preparatu na skórę łagodzą ból mięśni i stawów.
Maść końską stosujemy zatem przy bólach kostno-stawowych wynikających z nadmiernego wysiłku lub przemęczenia, a także wspomagająco w artretyzmie i reumatyzmie. Działa ona relaksująco w stanach napięcia mięśni. Substancje zawarte w preparacie działają rozgrzewająco, co zwiększa stopień ukrwienia danego miejsca.
Na rynku istnieją także maści końskie chłodzące. Różnią się one nieco składem, ponieważ oprócz wyciągów roślinnych oraz olejków eterycznych zawierają substancje dające uczucie chłodu, np. mentol. Pobudza on zakończenia czuciowe zimna, lekko znieczula, ale również rozszerza naczynia krwionośne – podobnie jak maść końska rozgrzewająca.
Maść końska chłodząca sprawdzi się w przypadku obrzęków i uczucia ciężkich nóg. Możesz zastosować ją również po długotrwałym wysiłku.
Wybierając maść końską, warto zwrócić uwagę na jej skład.
Maści zawierające:
Przed zastosowaniem preparatu po raz pierwszy wykonaj test na niewielkim fragmencie skóry i obserwuj, czy nie wywołał podrażnienia. Jeśli nie pojawiła się żadna zmiana skórna, wetrzyj maść w skórę, lekko ją masując. Po użyciu maści dokładnie umyj ręce. Unikaj również kontaktu maści z oczami i ustami.
Maść końską możesz stosować nawet kilka razy dziennie. Zależy to jednak od preparatu, dlatego przed użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu.
Maść końska może wywołać uczulenie w przypadku wrażliwości na dany składnik. Nie stosuj jej na duże powierzchnie skóry ani otwarte rany.
Maść końska to alternatywa dla tabletek przeciwbólowych. Preparaty, które zawierają substancje roślinne nakładane na skórę, mniej obciążają organizm (w tym nerki czy wątrobę). Maść możemy również traktować jak uzupełnienie terapii lekowych w reumatyzmie czy artretyzmie. Może ją jednak stosować każdy, kto cierpi na bóle stawów lub kręgosłupa – niezależnie od ich przyczyny.
Komentarze